Pardubicko

Mistry republiky lodní třídy RS Feva se stali sourozenci Eliška a Jan Richterovi z Pardubic.

MČR 2020

V Jachetním klubu Černá v Pošumaví proběhlo Mistrovství České republiky lodní třídy RS Feva.

Eliška s Honzou začali s jachtingem před 4 roky. Jejich jachtařský příběh začal na cyklovýletu na Lipně, kde potkali děti na soustředění lodní třídy RS Feva. Mezi účastníky byla i úspěšná mládežnická posádka z Chrudimi Jarda Košťál a  Péťa Čermák a hlavně jejich dědeček Jaroslav Košťál, který chrudimské kluky přivedl ke sportovním úspěchům.

Povídání o jachtingu, skvělá parta dětí byla velkou motivací a následující jaro už začalo první sbírání zkušeností na sportovní plachetnici. Nejprve jako kosatníci, každý na jiné lodi. Po dvouletém tréninku se dostavily první úspěchy. Eliška s Lucií Košatovou byly vicemistryně ČR v kategorii dívky. V roce 2018 už to byl titul mistrů republiky a vítězství v Českém poháru pro Elišku s Luckou, titul vicemistrů republiky a třetí místo v Českém poháru pro Honzu a Lukáše Košatu.

V roce 2019 začali sourozenci Eliška a Honza jezdit na jedné lodi. To bývá na lodi pro sourozenecké dvojice náročné, ale zvládnutelné.

Sportovní příprava nově sestavené posádky začala na bývalé pískovně Hrádek u Pardubic. A postupně se přes větší české vodní plochy dostala na italskou Gardu. Vrcholem přípravné sezóny byla účast na Mistrovství světa v italské Follonice ve středomořských podmínkách. Tento závod a před ním soustředění bylo velkým sbíráním zkušeností pro posádku, která začínala na malé pískovně. Vlny větší než jeden metr a mořský vítr v Čechách prostě nemáme :). Vše navíc na velké mezinárodní akci, kde startovalo 200 lodí a tedy 400 účastníků z celého světa.

RS Feva je ojedinělá tím, že v závodě mohou startovat rodiče s dětmi a i když potom nejsou vyhodnoceni v konkurenci s dětmi, vytváří tato možnost vyjímečnou přátelskou atmosféru, kde rodiče mohou předávat zkušenosti dětem přímo v závodě. Jde o skutečně dobrý způsob jak vychovávat mladé jachtaře a přispívá ke pohodové atmosféře, která je nejen na mezinárodních závodech, ale i na závodech v ČR.

S nástupem covidové krize se vše změnilo. Příprava na letošní sezónu byla zcela jiná.

Její fyzická část probíhala ještě podle plánu, ale tradiční soustředění na italské Gardě již nebylo možné uskutečnit. První tréninky na vodě byly až po uvolnění karantény opět na pískovně u Pardubic.

Velkou pomocí v neobvyklé sezóně byla soustředění, která pořádá lodní třída pro všechny posádky RS Feva. Pod vedením hlavního trenéra, špičkového jachtaře mistra evropy Milana Hájka, který v Evropě a ve světě dosahuje čelních umístění nejen na okruhových plachetnicích, ale i v námořním jachtingu. Díky spolupráci s výborným trenérem se každoročně posouvá kvalita českých posádek RS Feva. To potvrzují i výsledky dosahované na mezinárodních akcích jako je ME a MS. Tento systém vytváří spolu se skvělou partou vynikající podmínky pro růst mladých jachtařů, kteří odcházejí do dalších lodních tříd vzorně připraveni a jachting je může provázet celým životem.

Z důvodu covidových omezení byly zrušeny velké závody v zahraničí. A proto bylo Mistrovství ČR 2020 pro české posádky jedinou velkou akcí s mezionárodní účastí v letošní závodní sezóně. Elišce a Honzovi se ho podařilo odjet znamenitě. I když vedli již od první rozjížďky, ve větru 4 – 8 m/s museli tři dny svádět tvrdé boje s kvalitními soupeři o udržení vedoucí pozice a to až do poslední rozjížďky.

Sezóna ještě zdaleka nekončí a čeká nás ještě několik pohárových závodů, kde bude jedinečná parta dětí lodní třídy RS Feva bojovat o konečné pořadí v Českém poháru.