Kulturní akce

Michael Žantovský na Malé scéně Východočeského divadla Pardubice

Moderátor večera Michal Przebinda, foto Jiří Sejkora

Východočeské divadlo od roku 2018 obohacuje svůj repertoár o čtené poetické večery, které jsou uváděny obvykle v prostoru nejmenší pardubické divadelní scény zvané Poedium v klubu. V pondělí 18. března se ale bude číst na Malé scéně ve dvoře, diváci se zde zaposlouchají do textů z knihy Michaela Žantovského S prominutím řečeno. Tentokrát náš literární pořad nebude věnován poezii, ba ani beletrii v pravém slova smyslu. Dotkneme se spíš žánru reportážního, i když ani to není docela přesné,“ říká dramaturgyně Jana Pithartová.

Pořad Jak jsem řídil zeměkouli, pojmenovaný podle jedné z kapitol zmíněné knihy, připravil Michal Przebinda, který v cyklu poetických večerů v minulosti režíroval čtení Shakespearových Sonetů v překladu Jiřího Joska, hudebně-poetický pořad z beatnické poezie Komu patří jazz a Strašidelný román z úryvků z knihy Moskoviáda ukrajinského autora Jurije Andruchovyče. Účinkovat budou herci Martina Sikorová a Alexandr Postler, které hudbou doprovodí Radek Škeřík. Účast na premiéře přislíbil i samotný autor Michael Žantovský.

Spisovatel, překladatel, tlumočník, publicista, textař, politik a diplomat Michael Žantovský je původním povoláním psycholog. Svou diplomatickou dráhu zahájil v prezidentské kanceláři Václava Havla. V knize každou ze svých mnoha profesí vtipně glosuje se sympatickou sebeironií a pozoruhodnými příhodami »dokumentuje« světové dění na konci dvacátého století,“ dodává Jana Pithartová.

V rámci večera bude knihkupectví Kosmas nabízet knihy Michaela Žantovského a přislíbena je i závěrečná autogramiáda.