Kulturní akce

Máte čas? Čas pro neobyčejné zážitky ja po roce opět tady!

M 

uzejní noc v Poličce neboli Čas pro neobyčejné zážitky je speciální program plný mimořádných a nečekaných zážitků pro všechny věkové kategorie připravený poličskými organizacemi, školami, spolky, ale i restauracemi a kavárnami. Nenechte si tuto oblíbenou akci, která se těší velkému zájmu už 23 let, ujít a vydejte se na netradiční putování za dobrodružstvím a zábavou! 

Jaké zážitky budou ty vaše?

NEVŠEDNÍ? Chcete vidět to, co jste ještě neviděli! Pro tento večer budou ve městě otevřeny prostory běžně nepřístupné. Prozkoumáte půdu barokní radnice nebo stropní lustr a místa za oponou v Tylově domě. Vidět večerní Poličku z ochozu kostela sv. Jakuba nebo skrz kostelní fiály z nádherně opravené kostelní půdy bude dalším neobyčejným zážitkem večera.

I na místech vám běžně známým najdete něco výjimečného, co byste si určitě neměli nechat ujít! V parku si pod taktovkou Mozaiky zahrajete adrenalinovou OUTDOOR LASERGAME, na hřbitově kolem kostela sv. Michaela si připomenete fakta a zajímavosti ze života významných osobností zde uložených a na Synském rybníce se můžete prohánět v kánoi s poličskými Vodáky. Možnost prohlédnout si skautské šátky a krojové nášivky z celé Evropy také nemáte každý den, takže si naplánujte cestu kolem skautského střediska TILIA. Ačkoli bude sobota, určitě vyrazte do poličských škol – na workshopy do SŠO a služeb nebo na prohlídku s praktickými ukázkami do SOŠ a SOU Polička. Je toho opravdu hodně, takže budete-li potřebovat rozjímat, máte možnost v Evangelickém kostele nebo kostele sv. Michaela … ostatně i ticho může být v této divoké době zážitkem.

Lákají vás zážitky UMĚLECKÉ a VĚDECKÉ?

Umění je vždy neobyčejným zážitkem, tak si do plánu přidejte výstavu obrazů Pavla Čecha na radnici, výstavu kreseb Marie Plotěné v Tylově domě, mezinárodně oceněnou výstavu fotografií Pomocní andělé fotografky Jany Mašterové v charitním domě, ale i výstavu mladých umělců z Poličska v Šaffově ulici, výtvarné instalace v prostorách Masarykovy školy a výstavu začínajících umělců v ZUŠ. Že umění může být i cuketa nebo ředkvička se přesvědčíte v SOŠ a SOU Polička na ukázkách carvingu. Řemesla na vás čekají v Síni řemesel.

Kdo víc tíhne k technice a vědě, ví, že nesmí minout Centrum technického vzdělávání Půda v poličské knihovně. Zahrajete si s roboty kuželky, vyřešíte mikroskopické hádanky a je-li vám více jak 14 let, můžete zažít virtuální realitu na vlastní kůži a prozkoumat tajuplný svět atomů a molekul pomocí speciálních brýlí a ovladačů. Chemické pokusy na vás čekají na Střední škole obchodní a služeb. Hasiči představí ukázky zásahové techniky a vybavení pro různé typy zásahů a budou připraveni vám zodpovědět všechny dotazy.

Děti vezměte s sebou! Budou nadšené z HRAVÝCH A TVOŘIVÝCH aktivit! Možností máte několik. Tvořivé dílny nabízí muzejníci na radnici, v knihovně na Půdě, Mozaika v parku, pedagogové na Masarykově škole nebo výtvarníci v ZUŠ, kde si vyzkoušíte práci s grafickým lisem.

V rodinném centru MaTami můžete tvořit vy nebo se sami stát uměleckým dílkem a nechat si pomalovat obličej. Kreslit na tabletu s grafiky ze SŠO a služeb je další možností a také si zde vyrobíte odznak. Navštivte cukrářskou dílnu v SOŠ a SOU Polička a nazdobte si perníček. Pískování a výrobu dřevěných zvířátek nabízí Síň řemesel společně s možností vyzkoušet si tradiční techniky. Výtvarný workshop potkáte i v Šaffově ulici.

Chtěli byste si hrát? Zavítejte ke skautům! Kromě her si na vás připravili tajenky a šifry. Svoji fantazii popustíte na tajuplné radniční půdě, která jako by vypadla z obrazů Pavla Čecha a jejíž kouty plné záhad a tajemství můžete tento den obdivovat i vy!  

Pohyb, hudba a tanec … bez toho to nikdy není ono! Zážitků HUDEBNÍCH a POHYBOVÝCH si v sobotní večer užijete dost. Vedle sportovních, pohybových a tanečních aktivit zhlédnete v městském parku vystoupení SKIPPING BOYS se švihadly a POLE DANCE sester Kozákových. Rovnováhu si protrénujete na kánoi při plavbě po Synském rybníku. Nadšence najdete i v budově a na zahradě Základní umělecké školy, kde zatančí mladí tanečníci, zahrají rozmanité hudební soubory a kapela Tomy´s band. Živou hudbu si užijete i u Palačinky a Andílka v Šaffově ulici nebo si můžete v každou celou zazpívat s houslemi v Síni řemesel.

Noční Poličku roztančí pouliční koncerty kapel Paní věší prádlo! v rámci programu Pontopolis a FÍZL BAND u kruhového objezdu. Dostatek pohybu budete mít i při výšlapu na půdu anebo ještě výše na ochoz věže kostela sv. Jakuba. Chcete-li před akcí zjistit, v jaké jste formě, nechte si změřit tlak a hladinu krevního cukru u sestřiček Oblastní charity.

Znáte české přísloví: Dobré jídlo, dobré pití prodlužují živobytí? K dokonalosti večera už stačí jediné … GURMÁNSKÝ ZÁŽITEK! Bude tím správným gastronomickým zážitkem opékání buřtíků na zahrádce kavárny Palačinka? Výbornou kávu a domácí dortík dostanete také tam, a to i s milým úsměvem. „Boží“ kávu si můžete dopřát i ve Farní kavárně u kostela sv. Jakuba nebo u cukrářů v SOŠ a SOU Polička, kde vám namíchají i různé nápoje a doporučí sladkou tečku.

Chcete ochutnat něco multi-kulti? Tak to se vydejte k Pontopolis. Nebo vás nalákají grillmastři v Šaffově ulici? Tam máte možnost ochutnat i řemeslná piva! Na míchané drinky, variace bramboráků a palačinky s ledasčím si dojděte do Kovárny. Bohaté občerstvení si ke svým aktivitám připravila Mozaika v parku,„sestry v akci“ v charitní zahradě, dámy z MaTami, tvořivé ženy v Síni řemesel i Tylův dům se svým divadelním barem. Stačí si jen vybrat …

Čas pro neobyčejné zážitky nastane v sobotu 3. června 2023 od 17.00 a bude trvat až do pozdních nočních hodin. Mapky s časovým přehledem všech možných zážitků budou k vyzvednutí na pokladně muzea a ke stažení na stránkách muzea a na plakátech.

Pro zajištění míst na výstup na ochoz kostela sv. Jakuba a prohlídku Tylova domu využijte předprodeje!

Více na www.cbmpolicka.cz