AktualityPardubicko

Lidé se v pandemii vrhli na sousedské projekty. I nyní mohou na své nápady získat grant do výše 100 tisíc korun

I

během lockdownu a karantén prokazují Češi svoji kreativitu a houževnatost. Namísto sezení doma se vrhli na zlepšování okolí, v němž žijí. Upravují stezky, budují zahrádky pro seniory i hřiště pro děti nebo grilovací plácky pro sousedská setkání. Společenského života se nevzdali, jen jej přizpůsobili stávajícím podmínkám. Do programu Dokážeme víc, který tyto nápady pomáhá financovat, se zapojili už tisíce lidí. Další mohou grant pro svůj projekt získat právě teď.

 „Ukazuje se, že když lidé nemohou ven za společenským vyžitím, přinesou si ho k sobě, do blízkosti svého bydliště. Máme velkou radost, že pandemie nesnížila počet sousedských projektů, naopak. Lidem evidentně potřebu sociálního kontaktu, sportovního vyžití nebo kultury saturují,“ vysvětluje Andrea Studihradová z grantového programu Dokážeme víc. Za poslední tři roky z něj lidé na zlepšení svého okolí získali přes deset miliónů korun.

 „Začíná to obvykle myšlenkou jednoho či dvou lidí. Touhou opravit nebo zvelebit místo, v němž žijí nebo tráví volný čas. Za finanční pomoci grantu z Dokážeme víc, který nabízí Nadace VIA a Česká spořitelna, pak staví knihobudky, renovují turistické trasy, staví altánky pro společná setkání nebo vysazují aleje,“ doplňuje.

  • Spolek Pardubická KOZA buduje první pardubickou komunitní zahradu, která bude stát přímo v centru města. Přes komunitní zahradničení a komunitní kompostování se spolek snaží spojovat město, lidi a přírodu. Na pozemku současného staveniště a budoucích kanceláří dojde k vytvoření oázy zeleně a života, která do místa přiláká občany z celých Pardubic s jejich přáteli a dětmi.
  • Obyvatelé obce Orel se rozhodli zvelebit plácek u obchodu, kde se všichni místní setkávají. Připravili záhony, osázeli je trvalkami a vysadili také dva krásné javory.

Společné práce jsou často příležitostí, mnohdy i první, pro vzájemná setkání lidí z okolí. Například obyvatelé ze Svatého Jana nad Malší sázeli nové stromořadí. „Cílem bylo navrátit zdejší krajině její rozmanitost a přispět k zadržování vody v ní. Zároveň jsme ale chtěli prolomit ledy mezi starousedlíky a novými sousedy. Navzájem se moc neznali a díky společné výsadbě stromů měli skvělou příležitost to změnit,“ popisuje jeden z organizátorů projektu Michal Bláha.

I organizace brigád se ale musela přizpůsobit pandemii. „„Jeden čas jsme se na pracích střídali po rodinách, abychom se kvůli nařízením navzájem nepotkávali,“ vzpomíná Kamila Zatloukalová, jak letos na jaře proměňovali černou skládku na Praze 6 v lesní klub pro děti.

 Jak získat peníze na svůj nápad?

 Nové projekty je možné přihlašovat na webu www.dokazemevic.cz i nyní. „Nové žádosti přijímáme do 9. ledna. Pokud uspějete, budete moci finanční podporu na svůj projekt čerpat už od března 2022,“ líčí Andrea Studihradová.

Není potřeba být spolek ani jiná oficiální organizace. Stačí trojice lidí, která má dobrý nápad a chuť něco zlepšit ve svém okolí. Na každý projekt lze získat až 100 tisíc korun. „Zároveň vás naučíme realizovat dárcovské výzvy na portále Darujme.cz. Příspěvky, které se vám tam podaří získat, navíc Nadace České spořitelny zdvojnásobí, a to až do výše 20 tisíc korun,“ dodává.