Uncategorized

Levandulový cylindr je hlavním symbolem kampaně Fuck Cancer. Zapoj se i ty!

řed pár dny odstartovala doposud největší česká osvětová kampaň v oblasti tématu rakoviny mladých Fuck Cancer. Levandulový cylindr si hrdě nasazují na své hlavy pacienti, ambasadoři i všichni podporovatelé, a šíří společně myšlenku podpory a empatie. Zapojit se ale můžeš i ty! Ať již svojí kreativitou, které organizátoři nekladou meze, nebo pořízením fialového cylindru na podporu kampaně na mnoha desítkách míst po celé ČR či příspěvkem na portálu Hithit.cz.

 „Projekt podporují nejen známé tváře jako Jiří Langmajer, Mikýř, Maxim Habanec, Sharlota, Natálie Kotková či NobodyListen, ale také spousta dalších různými aktivitami. Zapojit se ale můžeš i ty, kreativitě se meze nekladou. Jsi grafik? Pojď nám pomoci v této oblasti. Jsi DJ, promotér či vlastník klubu? Udělej party na podporu Fuck Cancer. Máš dodávku? Přijeď pomoci s produkcí či dovozem pacientů na konkrétní akci. Máš kavárnu či pension? Nabídni možnost propagace, můžeš poskytnout konzumaci či ubytování pro Heroes spojené s Fuck Cancer. Napadá Tě cokoliv dalšího? Pecka, ozvi se!,“ říká Petr Vančura spoluzakladatel Fuck Cancer a dodává: „Pojďme společně zaplavit Česko levandulovými cylindry, které nesou poselství osvěty a prevence onkologických onemocnění. Díky tomuto symbolu totiž můžeš pomoci i samotným pacientům.“

Najdi si svůj nejbližší meeting point na www.fuckcancer.cz, vyzvedni si levandulový cylindr, který si jednoduše složíš i bez nůžek a lepidla.  Nebo si klidně vyrob cylindr svůj, ale nezapomeň, musí být levandulový. Levandulová je barva FUCK CANCER. Až si ho dáš na tu svojí přenádhernou šešulku, tak se staneš jedním z našich SOLDIERS, kteří bojují za naše HEROES. Dej nám follow na @wtfcncr. Nezapomeň se vyfotit a označit nás @wtfcncr a sdílet na sociálních sítích s hastagem #fuckcancer, #nahoďcylindr nebo #empatiemistoapatie.

 Podpořit můžeš pacienty také finančně na provařeném portálu Hit Hit, který zajisté znáš a který zdaleka nepomáhá podobným aktivitám poprvé.

Proč, co, jak Fuck Cancer?

Tato zákeřná nemoc postihuje také teenagery i mladé dospělé. Smyslem projektu je mimo jiné, aby onkologičtí pacienti či jejich blízcí dostávali informace nejen o nemoci, ale o všem, co jim může pomoci ulehčit tyto těžké chvíle. Proto je cílem kampaně Fuck Cancer spojovat organizace, nadace, spolky, projekty i jednotlivce, kteří pomáhají nejen šířit osvětu v oblasti nádorových onemocnění, ale zároveň pomáhají onkologickým pacientům zlepšit zdravotní stav, ale i jejich psychiku či finanční situaci v době, kdy to opravdu potřebují. 

Vzniká tak platforma, která bude sloužit jako rozcestník, a bude propojovat a pomáhat v tom největším rozsahu.

Projekt FUCK CANCER je inspirován celosvětovým konceptem boje proti rakovině. Tento pojem je volně používán již od roku 2005. Za toto označení se staví mnoho onkologických pacientů i jejich podporovatelů bez rozdílu věku či národnosti. Někomu se může zdát, že toto vyjádření je příliš silné, ale my všichni v rámci tohoto projektu máme problém pouze se slovem CANCER. Naopak slovo FUCK nás nechává chladnými. My víme, že tahle nemoc se s nikým nepáře, a proto ani my s ní nehodláme jednat v rukavičkách. Symbolem kampaně není však zvedlý prostředníček, ale levandulový cylindr, který hrdě nosí nejen onkologičtí pacienti, ale i jejich podporovatelé z řad široké veřejnosti společně s odborníky a veřejně známými osobnostmi. Levandulový cylindr je pro nás znamením odvahy a síly, a zároveň vyjádřením podpory těm, kteří se s onkologickým onemocněním potýkají.

Cílem FUCK CANCER je také zvyšování povědomí o problematice nádorových onemocnění u mladých lidí, zvyšování povědomí o možnostech prevence, nutnosti včasné diagnózy a důležitosti psychické vyrovnanosti a podpory.

“Výskyt nádorů vzrůstá s věkem. Tudíž adolescenti a postpubertální pacienti mají větší riziko výskytu nádorových onemocnění než malé děti. Stále to jsou však mladí lidé, kteří když se vyléčí, mají před sebou celý život. Druhou věcí je to, jakou budou mít kvalitu života po tomto onemocnění a léčbě,” říká MUDr. Viera Bajčiová, CSc., onkoložka a garantka projektu Fuck Cancer.

“Je třeba si uvědomit, že před nimi se život teprve otevírá a najednou před vás někdo přijde a zabouchne před vámi dveře a řekne: “Moment, tebe se to netýká, ty tady teď budeš bojovat o svůj vlastní život.” To je totální šok a ztráta všech jistot, odtrhnutí od kamarádů, od přátel, od rodiny,” dodává MUDr. Viera Bajčiová.

 Sekundárním tématem kampaně je probuzení empatie v mladých lidech. Heslem kampaně je „Empatie místo apatie.“ Chceme ukázat veřejnosti, jak se chovat směrem k pacientům, jak s nimi komunikovat a jak efektivně nabídnout pomocnou ruku.

,,Nesmírně posilující je pro nemocného či pečujícího to, když dostane impuls a pocit, že o něj někdo projevuje zájem, že na něj myslí,” říká  Pavla Doláková, psychoterapeutka a další garant projektu Fuck Cancer a dodává: “Empatie je respekt vůči druhému, vůči jeho prožívání, vůči jeho pocitům. Empatie je apel na lidskost.

 Našim dlouhodobým cílem je, aby onkologičtí pacienti či jejich blízcí dostali nejen o nemoci, ale o všem, co jim může zlepšit tyto těžké chvíle, potřebné informace. Proto spojujeme organizace, nadace, spolky, projekty a jednotlivce, kteří pomáhají nejen šířit osvětu v oblasti nádorových onemocnění, ale zároveň pomáhají onkologickým pacientům zlepšit jejich zdravotní stav, ale i jejich psychiku či finanční situaci v době, kdy to opravdu potřebují. Vytváříme proto prostor pro vznik platformy, která propojuje a pomáhá v tom největším rozsahu.

HEROES: ti kteří, přežili či stále bojují

Ti, kteří svůj boj s nemocí vyhráli, mají jedno společné, zkušenost s touto nemocí je nezlomila, nikdo z nich to nevzdal. Někteří během dlouhé léčby zjistili, co opravdu chtějí a mnoha z nich změnilo své životní plány.

„Od většiny mladých pacientů byste v rozhovoru dokonce zaslechli nezvykle silnou kombinaci pokory, vděku a vzdoru. Jejich výkřik FUCK CANCER není vulgární. Je postojem ke zkušenosti, kterou nedobrovolně podstoupili. Je přístupem k životu. Zvládli to, co si spousta z nás neumí vůbec představit. V rámci tohoto projektu jim říkáme HEROS, jsou to hrdinové,“ říkají organizátoři.

Se spojením FUCK CANCER se většina našich HEROES shoduje, zvolání je symbolem vzdoru, boje, odvahy a touhy bojovat. Jde nám o to, nezavírat před takovými problémy oči, otevřít diskusi a vyjádřit podporu právě těmto mladým lidem, kteří svádí boj s onkologickým onemocněním a společným a hlasitým FUCK CANCER jim dodat sílu.

V projektu FUCK CANCER spojili své síly nejen onkologičtí pacienti, ale i známé osobnosti, aby společně prolomili tabu a dodali sílu bojovat těm, kteří se s nemocí potýkají.

 „Dnes je dost jednoduchý se obklopovat jen bezstarostnou zábavou. Žít v bublině pozitivity a dobrých pocitů. Fuck Cancer se snaží trochu narušit tuhle apatii vůči problémům širšího okolí, a to mi přijde sympatický. Není to prvoplánově dělaný s cílem jenom mluvit o něčem nepříjemném. Má za cíl probudit v nás trochu víc empatie, být trochu lidštější,” říká, Martin Mikyska aka Mikýř, influencer a moderátor kampaně Fuck Cancer.

Levandulový cylindr si hrdě nasazují na své hlavy a šíří společně s námi myšlenku podpory a empatie. „Levandulový cylindr je pro nás znamením odvahy a síly a zároveň vyjádřením podpory těm, kteří se s onkologickým onemocněním potýkají. V roce 2009 jsme stáli u začátku komunikace akce Movember, jehož cílem bylo zvyšování povědomí o zdraví mužů, symbolem tohoto projektu je knír, který se stal fenoménem. Budeme rádi, když se to samé povede i u projektu FUCK CANCER, a že se to bude na sociálních sítích a ideálně i v ulicích levandulovými cylindry jenom hemžit,“ říká o symbolu projektu Petr Vančura, zakladatel projektu Fuck Cancer.

Sledujte www.fuckcancer.cz, Instagram @wtfcncr i profily influencerů,
spolupracovníků a podporovatelů