Pardubicko

Letošek se díky podstatné změně sortimentu stal pro dílnu rokem jedna

Š

icí dílna Centra Kosatec se – ve shodě s většinou podobných pracovišť zaměstnávajících prvořadě osoby se zdravotním postižením – dlouhodobě soustředila na šití látkových hraček především pro mateřské školy. Rok 2020 se pro ni ale stal rokem dosti zásadní obměny výrobní náplně částečně vynucené okolnostmi.

Předně začala se šitím batohů pro vozíčkáře na zakázku. O správném rozhodnutí jasně vypovídá zájem o tuto nezbytnou součást vybavení lidí na vozíku. Gros prací pro mateřinky představuje šití potahů na povlečení a na velké herní kostky a také batůžků s různými výšivkami. Určitě zajímavým produktem jsou kryty na sluchátka pro piloty i pro jiné účely. S kvalitní prací kolektivu se mohou setkat lidé v letní sezóně na dekorativním ohraničení předzahrádky jedné restaurace v historickém centru města.

Za „výrobu“ několika set dráčků Ohniváčků, maskotů pardubického krajského Hasičského záchranného sboru, je třeba poděkovat jeho zástupcům. Pro realizaci této velké zakázky hledali totiž někoho v „domácím“ kraji.

„Zásadní velké poděkování za spolupráci patří skvělé chráněné šicí dílně, která zvládla šicí nápor.“ Hřejivá slova majitelky pražského studia, specialisty na návrhy a realizace interiérů, uvozují část týkající se zmíněné „vynucené“ činnosti, tedy šití nedostatkových roušek po nástupu koronaviru. Za zhruba šest týdnů, od poloviny března do konce dubna, jich v dílně ušili více než tři a půl tisíce. Hlavním odběratelem této první várky byl pardubický magistrát, roušky „přeposílal“ tehdy nejohroženějším profesím – zdravotníkům, hasičům nebo poskytovatelům různých služeb včetně sociálních.

Opětně zhoršená koronavirová situace znamenala mimo jiné znovu velkou poptávku po nich. Dílna roušky pochopitelně stále šije, a sice bavlněné jednovrstvé na zavázání i s gumičkami, navíc nově i „dětské velikosti“ a také s různými výšivkami.

Koupit si je přitom může kdokoli: „vázací“ roušku za 20 korun, s gumičkami včetně dětských za 25 a s výšivkou stojí 50 korun. Nákup do 10 kusů lze uskutečnit v pracovní dny mezi 8. až 14. hodinou na recepci bezbariérového Centra Kosatec (sídlo České abilympijské asociace) ve Sladkovského ul. 2824 – přístup je průchodem mezi budovou s logem ODS a pobočkou realitní společnosti. Odběr většího množství je potřeba předem domluvit s vedoucí dílny Hanou Stierankovou (mobil: 777 303 730, e-mail: hana.stierankova@centrumkosatec.cz).

Dílně velice pomáhá moderní číslicově řízený vyšívací stroj. Díky němu dokáže vysoce kvalitně vyšít třeba firemní loga nebo různé obrázky, a to i se jmény.

Některé výrobky chráněné šicí dílny nabízí e-shop na webu https://eshop.centrumkosatec.cz. Podrobné informace poskytují webové adresy https://k2p.cz/sluzby/ a www.centrumkosatec.cz/sici-dilna-2/ a samozřejmě také jmenovaná vedoucí.