Kulturní akcePardubicko

Kontrabasy již počtvrté soutěží v Holicích

P 

oslední březnový víkend proběhne v Holicích již čtvrtý ročník mezinárodní kontrabasové soutěže Františka Černého a Jana Geissela. Soutěže se účastní jak nejmladší kontrabasisté, tak mladí profesionálové. Oproti předchozím ročníkům budou soutěžící v nejvyšší kategorii mít možnost provést poslední kolo s orchestrem. V porotě zasednou přední evropští kontrabasisté.

Holická ZUŠ Karla Malicha koncem března opět po dvou letech ožije nejen hlubokými tóny. Sjedou se do ní totiž kontrabasisté z dalekého okolí, aby se setkali a poměřili své síly v pěti různých kategoriích. První tři jednokolové jsou vyhrazené mladým žákům ZUŠ, čtvrtá, dvoukolová kategorie pak studentům konzervatoří a nejvyšší pátá studentům vysokých hudebních škol. Novinkou letošního ročníku bude pak orchestrální finále – soutěžící v nejvyšší kategorii budou provádět Koncertní kus Jana Geissela, jehož orchestrální podobu pro účely soutěže zrekonstruoval Miloslav Gajdoš, světoznámý kontrabasista působící jako profesor na kroměřížské konzervatoři.

„V minulých letech se nám podařilo soutěži vybudovat silné jméno v kontrabasovém světě. Jsme rádi, že i přes dobu covidu, která posunula konání soutěže v roce 2021, se tato tradice nepřerušila,“ uvádí k soutěži její zakladatel František Machač, ředitel pořádající ZUŠ Holice. „Soutěžící zde oceňují především přátelskou a podporující atmosféru, která je výraznou devizou naší soutěže,“ dodává.

Novinkou soutěže je též veřejné orchestrální finále nejvyšší kategorie. „Věříme, že orchestrální finále dále posune prestiž soutěže a přiláká další zahraniční účastníky,“ říká Jan Hrubeš, člen organizačního týmu soutěže a dirigent Českého akademického orchestru, který bude soutěžící doprovázet. „Hraní s orchestrem je vždy pro kontrabasistu svátkem, doufáme, že i tímto budeme zvyšovat povědomí o kontrabasu jako plnohodnotném sólovém nástroji,“ dodává.

Přihlašování na soutěž je otevřeno do konce února. V rámci soutěžního víkendu proběhne několik doprovodných akcí. V sobotu 25. března se chystá orchestrální koncert porotců, který proběhne v sále holické ZUŠ od 19:00. Všechny soutěžní výkony po celý víkend od pátečního dopoledne po nedělní odpoledne jsou veřejně přístupné.

 

 

.