CestováníDoprava

Konec podzimu a zima přináší více dopravních nehod. Jak se chovat a na co nezapomenout při bouračce?

B

rzké stmívání, snížená viditelnost a kluzké, zmrzlé či zasněžené silnice mohou snadno vést k nechtěným událostem na silnici. Proto se vyplatí si zopakovat, jak ideálně reagovat, pokud se stanete účastníkem dopravní nehody. Jak minimalizovat rizika a zvládnout situaci co nejlépe?

Zachovejte klid a zajistěte bezpečnost

„Prvním a nejdůležitějším krokem je zachovat klid. Přirozenou reakcí je panika, ale ta vám ani ostatním nepomůže. Pokud je to možné, odstavte vozidlo na bezpečném místě, vypněte motor, zapněte výstražná světla a pokud blokujete silnici, nezapomeňte umístit výstražný trojúhelník. V žádném případě nezůstávejte ve vozidle a přesuňte se na bezpečnější místo, například za svodidla,“ říká Martin Thienel ze společnosti Kalkulátor.cz.

Zkontrolujte, zda nejsou zranění

Po zajištění bezpečnosti se ujistěte, že nikdo ve vozidle není zraněn. Pokud došlo k vážnému zranění, okamžitě zavolejte záchrannou službu na číslo 155 nebo 112. Při čekání na pomoc se snažte zraněným poskytnout první pomoc, ale nikdy je nepřemisťujte, pokud nehrozí další nebezpečí, například požár.

Označte místo nehody

Je důležité jasně označit místo nehody, aby nedošlo k dalším srážkám. Použijte výstražný trojúhelník, který umístíte nejméně 50 metrů za vozidlo na běžné silnici a 100 metrů na dálnici. Oblečte si reflexní vestu, abyste byli lépe viditelní pro ostatní řidiče.

Kontaktujte policii

Kdy je nutná volat policii po nehodě? Vždy když dojde ke zranění účastníků nehody, dále pokud došlo k poškození majetku třetí strany, nebo pokud předpokládaná škoda dosáhne výše 100 000 korun.  Policii musíte přivolat také, pokud se s druhým účastníkem nehody nedohodnete na tom, kdo je viník a kdo poškozený, či na průběhu vylíčení nehody, dále vždy tehdy, pokud druhý účastník nehody nespolupracuje, nechce předložit doklady pro sepsání protokolu o nehodě.

Zaznamenejte situaci

„Po nehodě je důležité zaznamenat co nejvíce informací. Pořiďte fotografie vozidel, jejich umístění, poškození, stopy na vozovce a případné značky nebo světla, která mohla ovlivnit nehodu. Zapište si jména a kontaktní údaje svědků, registrační značky vozidel a případné údaje o řidičích a pojištění,“ říká Martin Thienel z Kalkulátor.cz.

Vyplňte záznam o dopravní nehodě

Pokud jste účastníkem nehody, je dobré vyplnit Evropský záznam o dopravní nehodě, který je obvykle součástí dokumentace vozidla. Tento formulář slouží k jednoduchému a přehlednému popisu nehody a je uznáván většinou pojišťoven. Pomůže vás provést popisem nehody a díky němu na nic podstatného nezapomenete.  Formulář vyplňte pečlivě a ujistěte se, že všechny údaje jsou přesné.

Kontaktujte pojišťovnu

„Co nejdříve po nehodě informujte svou pojišťovnu. Uveďte všechny relevantní informace, včetně fotografií, záznamů a kontaktů svědků. Některé pojišťovny mohou mít specifické požadavky na hlášení škody, proto je důležité je kontaktovat co nejdříve,“ doporučuje Martin Thienel z Kalkulátor.cz.

Nepanikařte a jednejte

Dopravní nehody jsou stresující a nepříjemné situace, ale správným chováním a přípravou je možné minimalizovat jejich dopady. Klíčem je zachovat klid, zajistit bezpečnost, správně postupovat při dokumentaci a komunikaci s policií a pojišťovnou. Buďte připraveni, buďte obezřetní a doufejme, že nebudete muset tyto rady nikdy použít.