Pardubicko

Komunita pro komunitu funguje rok. Láká i na vycházky do přírody a cestovatelské akce

J

e to už rok, co úspěšně funguje projekt Komunita pro komunitu. Jde o projekt Místní akční skupiny (MAS) Regionu Kunětické hory. Jeho hlavním smyslem je stmelovat rodiny, podporovat opomíjené skupiny obyvatel, aby si mohly užívat aktivního důstojného života ve společnosti a také zamezit odlivu lidí z venkova do měst,“ sdělil předseda MAS Regionu Kunětické hory Jozef Petrenec.

O aktivity už si lidé sami říkají

„Jsme rádi, že lidé se o naše akce zajímají. O aktivity si už sami říkají a společně s námi je plánují. I dobrovolníci, kteří se na nich podílí, se na ně opakovaně vrací,“ prohlásila manažerka a metodička projektu Komunita pro komunitu Barbora JouzováKoalice nevládek Pardubicka (KONEP).

Velký ohlas mají enviromentální akce. Další je v plánu na neděli 11. února 2024. Tentokrát se vydáme na procházku zimní krajinou k soutoku Labe a Loučné nedaleko Počapel, což je část města Sezemice, upřesnila Ludmila Pavlíková z Koalice nevládek Pardubicka (KONEP), komunitní pracovnice v projektu Komunita pro komunitu.

„Sejdeme se v 9 hodin poblíž místní kapličky. S sebou doporučujeme vhodný oděv a obuv do terénu a dalekohled na sledování ptactva,“ podotkla Ludmila Pavlíková.

Dobrovolnická akce Zimní Kuňka

Procházka se koná ve spolupráci se spolkem Pestré Polabí. Podobně jako dobrovolnická akce Zimní Kuňka. Ta se uskuteční v sobotu 17. února 2024. „Sejdeme se v 9 hodin na horním parkovišti pod Kunětickou horou. Budeme hrabat, sekat, pálit, řezat. Prostě dělat vše, co je potřeba k udržení vzácných suchých trávníků. Občerstvení je zajištěno, jen ty pracovní rukavice si vezměte s sebou. Také se bude hodit vhodné oblečení k dýmajícím ohýnkům,“ vyjádřila se Ludmila Pavlíková.

Přihlásit se můžete zde.

Cestovatelské besedy v režii Slávka Krále

Populární součástí projektu Komunita pro komunitu jsou také cestovatelské besedy. Další dvě budou v režii Slávka Krále, cestovatele z lokality Místní akční skupiny (MAS) Regionu Kunětické hory.  

Penzion Pluto v Srchu bude ve čtvrtek 15. února 2024 hostit od 17 hodin cestovatelský stand-up Slávka Krále Afrika jinak. Tuto akci si vyžádali sami občané Srchu a okolí po první úspěšné cestovatelské přednášce, podotkla manažerka a metodička projektu Komunita pro komunitu Barbora JouzováKoalice nevládek Pardubicka (KONEP).

Slávek Král vám přiblíží, jak si stopnout letadlo, loď, policejní auto, koně nebo pašeráky drog. Zjistíte, jaké to je, když vás obklíčí 200 slonů na safari. Nebo jak náročné může být, když chcete objet na kole celý Mauricius. Zajímá vás, jak přespat u kolemjdoucích Masajů? Jak se dostat na místní svatbu? Jak do televize? Jak překonat malárii? A co dělat ve slumu v Kibeře? Na všechny tyto otázky vám známý cestovatel odpoví,dodala Barbora Jouzová.

Stopem se psem v Asii

dašickém kulturním domě bude Slávek Král vyprávět ve čtvrtek 21. března 2024 od 17 hodin o tom, jaké to bylo stopem se psem v Asii. Šlo o 33 tisíc kilometrů dlouhou procházku se psem po 19 státech euroasijského kontinentu. Slávek a fenka Corey vyrazili stopem do Japonska. Ve Vladivostoku je nepustili na trajekt, a tak skončili ve Střední Asii. Vznikl z toho příběh, u něhož nebudete věřit, co všechno se může pokazit,“ nastínila Barbora Jouzová.

Přihlásit na tuto akci se můžete do pondělí 18. března 2024 na e-mailu jouzova@konep.cz či mobilu 775 877 857.

Projekt podpořila Evropská unie

Projekt Komunita pro komunitu je spolufinancován Evropskou unií prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost plus. Má dva klíčové partnery. Těmi jsou spolek Zdraví a sportovní aktivity a Koalice nevládek Pardubicka (KONEP). „V režii KONEPu je komunitní a mezigenerační spolupráce a dobrovolnictví, doplnila ředitelka Koalice nevládek Pardubicka (KONEP) Jana Machová, jež je zároveň komunitní pracovnicí v projektu Komunita pro komunitu.