Pardubicko

Festival svobody v Pardubicích v režii studentů konzervatoře

S  tudenti pardubické konzervatoře a dalších středních škol se rozhodli připomenout si 17. listopad, svátek oslavující osvobození od totality. V rámci celorepublikové akce Festival svobody, uspořádají sérii koncertů, kterými oslaví výročí sametové revoluce. Na hlavním koncertu festivalu 17. listopadu v sále pardubické radnice se podílejí jak studenti pardubické konzervatoře, tak žáci okolních ZUŠek.

„Jako studenti hudby si uvědomujeme význam, který 17. listopad mezi svátky má. Jsme rádi, že nám naši rodiče tehdy vybojovali svobodu. Tímto festivalem chceme ukázat, že si toho vážíme,“ řekla Anežka Charousková, houslistka a studentka 3. ročníku pardubické konzervatoře. Společně s dalšími studenty doprovodí nejlepší žáky ZUŠ na společném koncertu. 

„Je mi ctí, že můžu řídit smyčcový orchestr, který doprovodí ty nejlepší mladé umělkyně a umělce z našeho regionu,“ uvádí ke koncertu Jan Hrubeš, dirigent, kontrabasista a zástupce spolku Klasická hudba mladým, který akci organizačně zajišťuje. „Sólově se představí hráči na nástroje od houslí po trombon ze ZUŠek od Přelouče po Holice. Věřím, že to bude pro žáky vítaná příležitost zahrát si s budoucími profesionály. Doufám, že se nám podaří založit novou tradici,“ dodává Hrubeš.

Následné koncerty v pondělí 20. a v úterý 21. listopadu nabídnou vždy od 18 hodin to nejlepší, co může nabídnout pardubická konzervatoř. Na pondělním koncertě sólistů v Malém sále Domu hudby se od 18 hodin představí ti nejlepší studenti konzervatoře, mimo jiné houslista Martin Zdvihal, varhaník Adam Suk nebo trombonista Richard Kosuk. Den poté, 21. listopadu ve společenském sále Zámku bude večer patřit komorním souborům, například smyčcovému ansámblu, který nedávno sklízel ovace například v nizozemském Haagu.

Prologem festivalu pak bude jednak koncert 2. listopadu v Sukově síni Domu hudby od 19 hodin, na kterém se představí ti nejlepší účastníci nedávno proběhlé soutěže Pardubické dechy, jednak koncert 8. listopadu v Husově sboru od 19 hodin, který pořádá spolek Klasická hudba mladým ve spolupráci s komorním sborem Orfeus a pěveckým sborem Gymnázia Dašická Cantores. Vstupné na oba koncerty je dobrovolné, výtěžek koncertu 8. listopadu bude věnován ve spolupráci s Čs. církví husitskou na charitativní účely.

Vstupenky na koncerty 17., 20. a 21. listopadu jsou v prodeji v infocentru a v síti Ticketportal.