Uncategorized

Europoslanec Zdechovský připravil rezoluci odsuzující masakr křesťanů v Nigérii. Hlasovat se bude ve čtvrtek

E 

vropský parlamentu bude ve čtvrtek na svém plenárním zasedání hlasovat o rezoluci odsuzující masakr křesťanů v nigerijském státě Plateau, ke kterému došlo během Vánoc minulého roku. Při brutálním útoku zemřelo přes dvě stě křesťanů. Usnesení připravil za Evropskou lidovou stranu europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), jenž se dlouhodobě zabývá otázkou pronásledování a perzekuování křesťanů ve světě.

„Když jsem četl zpávy v zahraničních médiích o tomto brutálním útoku během Vánoc, okamžitě jsem začal pracovat na rezoluci, která by získala podporu většiny pléna v Evropském parlamentu a přispěla k mezinárodnímu tlaku na nigerijskou vládu, aby situaci začala řešit,“ říká autor usnesení Zdechovský.

Rezoluce odsuzuje nedávný nárůst násilí vůči etnickým a náboženským komunitám a vybízí nigerijskou vládu, aby posílila bezpečnost občanů a komunit. Odsuzuje také militantní islamistické skupiny, které zneužívají konfliktu k šíření nenávisti založené na náboženství.

„Početná křesťanská komunita v Nigérii je v posledních letech pod velkým tlakem kvůli militantním muslimům, kteří zneužívají drobných konfliktů mezi oběma tábory k brutálním útokům na křesťany, což se musí změnit,“ doplňuje Zdechovský s tím, že svět nemůže před bezprávím zavírat oči.

Bezpečnostní situace v Nigérii se v poslední době zhoršila v důsledku eskalace náboženského a etnického násilí. Konflikt mezi zemědělci a kočovnými pastevci o půdu a vodní zdroje vyústil v běsnění vůči křesťanům.

Útočníci zabíjeli vesničany, zapalovali jejich kostely, obchody s obilím a další objekty. Za tyto násilnosti nese odpovědnost zradikalizovaný muslimský kmen Fulani.

Muslimští vesničané a jejich majetek zůstali podle informací organizace Aid to the Church in Need, která pomáhá pronásledovaným křesťanům, nedotčeni.

Podle nigerijských nevládních organizací bylo od roku 2009 zabito 52 000 křesťanů a 34 000 muslimů a vypáleno 18 000 kostelů a 2 200 křesťanských škol.