AktualityUncategorized

Europoslanec bojuje za udržení vzácných krokodýlů v Česku. Řediteli dvorské zoo napsal dopis

D

vůr Králové nad Labem – Vedení Safari Parku Dvůr Králové plánuje na podzim přesunout tomistomy úzkohlavé do zoologické zahrady v Lodži v Polsku. Důvodem jsou nevyhovující podmínky pro rozmnožování těchto vzácných krokodýlů. Odborníci a kritici ale namítají, že by dlouhou cestu nemuseli přežít. Proti záměru přesunout oba krokodýli vystoupil i europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který ve středu odeslal dopis řediteli dvorské zoo Přemyslu Rabasovi.

„V dopise jsem požádal pana ředitele o zvážení dalších možností, které by napomohly k tomu, aby se oba krokodýli nemuseli stěhovat. Lidé je mají rádi a jejich přesun by mohl dopadnout tragicky,“ uvedl europoslanec Zdechovský s tím, že stovky lidí podepsaly petici proti přemístění obou plazů.

Samice Penelopa se samcem Krakenem žijí v Safari Parku Dvůr Králové přes třicet let a patří mezi nejoblíbenější zvířata návštěvníků. Pětimetrový a téměř 400 kilogramů vážící Kraken je ikonou zdejší zoo a zároveň nejdelším krokodýlem chovaným u nás, jeho přesunem by Česká republika o tento primát přišla.

Dvorský zoolog Michal Podhrázký připustil, že přesun krokodýlů nad čtyři metry délky je extrémně riskantní. Zvířata jsou vystavena obrovskému stresu a mohou si způsobit zranění. Čím větší je krokodýl, tím větší je také riziko. „Rozumím záměru, přesunout tyto vzácné tomistomy do prostředí, které je vhodnější pro jejich rozmnožování. K tomu ale vůbec nemusí dojít, pokud by Kraken nepřežil náročný převoz. A to by nikdo nechtěl,“ dodal Zdechovský.

Dvojici oblíbenců chystá vedení zoo nahradit párem vzácných krokodýlů štítnatých, který má dorazit do dvorské zoo ze španělské Valencie.