Pardubicko

Dva zázraky v jednom: Sdružení Neratov a Burza filantropie

S

družení Neratov, jehož cílem je dávat postiženým lidem práci, chce na svém novém pracovišti v Červené Vodě vybudovat relaxační a víceúčelovou místnost. A to proto, aby zaměstnanci měli soukromí při hovoru s psycholožkou, aby si mohli procvičit záda nebo se sejít všichni dohromady na poradě. Požádali o pomoc donátory na Burze filantropie pro okres Ústí nad Orlicí. Na svůj bohulibý záměr získali 62 909 korun. Částkou 10 tisíc korun přispěl také Pardubický kraj.

Na nově otevřeném pracovišti v Červené Vodě máme zatím prázdnou místnost, kterou chceme využít jako zázemí pro zaměstnance. A to pro různé činnosti. I pro porady nebo školení. Momentálně musí zaměstnanci dojíždět na školení do Neratova. Nově by mohli zůstat v Červené Vodě a připojit by se k nim mohli i ti z Králík, kde také působíme,“ vysvětlila za Sdružení Neratov Klára Motlová. „Chceme koupit gauč, židle a větší pracovní stůl. Rádi bychom pořídili rovněž menší cvičení pomůcky, jako jsou například karimatky. Na nich by si zaměstnanci mohli protáhnout záda, aby je nebolela ze sezení u práce,“ podotkla Klára Motlová.

Ve Sdružení Neratov pracuje 210 lidí, z toho 160 má různé typy postižení

Sdružení Neratov bylo založeno v roce 1992. Poskytuje zázemí pro lidi s mentálním a zdravotním postižením. Provozuje chráněné bydlení, denní stacionář a chráněná pracoviště. Ty se nachází nejen v Neratově, Bartošovicích, ale také v Žamberku a nově i v Červené Vodě. Je rovněž zřizovatelem Základní školy speciální Neratov. Ve Sdružení Neratov nyní pracuje 210 lidí, z toho 160 má různé typy postižení. V chráněných pracovištích zaměstnáváme klienty z chráněného bydlení, ale také osoby s postižením z okolních měst a vesnic. Snažíme se jim vytvořit vhodné pracovní prostředí a přistupovat k nim individuálně,“ shrnula Klára Motlová.

V roce 2015 se sdružení rozšířilo i do Pardubického kraje

V roce 2015 se sdružení rozšířilo i do Pardubického kraje. Děkujeme za to, jakým způsobem rozvíjíte svůj sociální podnik. A to směrem z Královéhradeckého do Pardubického kraje. Za to jsme moc rádi,“ usmíval se náměstek hejtmana Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola. Sdružení Neratov v obou krajích na východě Čech odvedlo obrovský kus práce. Je skvělým příkladem dobré praxe pro ty, co pracují s lidmi s postižením,“ dodal Pavel Šotola.

„Máme radost z toho, že i Burza filantropie podpořila tento projekt a může tak alespoň symbolicky přispět k šíření neratovského zázraku do dalších míst,“ sdělila Jana Machová, ředitelka Koalice nevládek Pardubicka, která je též garantkou a fundraiserkou Burzy filantropie v Pardubickém kraji. Burza filantropie je unikátní společný počin Koalice nevládek Pardubicka a Pardubického kraje. Ten pomáhá neziskovým organizacím získat finanční či materiální podporu pro jejich projekty od donátorů z řad firem a veřejné správy. Umožňuje osobní setkání dárců a zástupců neziskových organizací. Ti mají možnost v časovém limitu představit vlastní nápad a získat potřebnou podporu pro svůj projekt,“ doplnila Jana Machová.

Burza filantropie podpořila v Pardubickém kraji 555 projektů za více než 21 milionů korun

Když jsme s Burzou filantropie v Pardubickém kraji v roce 2011 začínali, vůbec jsme netušili, kam až se můžeme dostat. Moc nás těší, že neziskové organizace dokáží připravit skvělé a velmi pestré projekty z různých oblastí, na které donátoři slyší a dává jim smysl je podpořit. Velký dík patří všem, kdo se s námi podílí na tom, že se z Burzy filantropie stal fenomén. Za celou dobu historie burz jsme v Pardubickém kraji podpořili 555 projektů, a to částkou 21 024 044 korun,“ radoval se Pavel Šotola.

Bližší informace o Burze filantropie je možné získat na webu www.burzafilantropie.cz