Pardubicko

Deštníkové nebe v Pardubicích aneb Sokolové zvou na slet

 Celkem 70 zavěšených deštníků nově zdobí Klášterní ulici v centru Pardubic. Jde o netradiční pozvánku sokolů na krajský slet, který se uskuteční 15. a 16. června na městském stadionu na Dukle. Sletové nebe v ulici, která symbolicky spojuje Magistrát města Pardubic s pardubickou sokolovnou, budou moct lidé vidět až do zahájení XVII. všesokolského sletu v Praze 30. června. Jde o další z překvapujících prvků sletu, které potvrzují mladého ducha a modernost České obce sokolské.

Krajské slety jsou vyvrcholením sletových příprav v regionu. V Pardubicích se diváci můžou těšit na premiérovou ukázku 11 hromadných skladeb, ale nepůjde o jediný bod sletového programu. Svým pojetím krajské slety spojují české sportovní prostředí v regionech. Přehlídek se totiž účastní i nesokolské sportovní a kulturní spolky.

V Pardubicích pořádající župa Východočeská-Pippichova v rámci dvoudenního programu nabídne návštěvníkům třeba sportovní aktivity pro děti i dospělé, divadelní i hudební vystoupení či představení bezpečnostních a záchranných složek.

 V sobotu 15.6. od 17:00 hodin jsme pro rodiny připravili doprovodný program ve formě sportovních aktivit pro děti i dospělé a od 18:00 hodin divadelní představení souboru Ledříček z Klášterce nad Orlicí na stadionu Hvězda na Dukle. V neděli se pak mohou návštěvníci těšit na prezentaci Armády ČR, městské policie nebo hasičů, nebo s rodinou navštívit sportovní park či sokolskou pouť,“ zve za pořadatele Lenka Pařízková.

Akce se bude konat za podpory primátora Pardubic Jana Nadrchala, nápad sletového nebe pak podpořila také pardubická senátorka a ředitelka Základní a praktické školy Svítání Miluše Horská. „Za podporu realizace netradiční pozvánky děkujeme Evropskému spolkového domu, vedení Magistrátu města Pardubice a Městskému obvodu Pardubice I,“ doplňuje Pařízková.

Tanec pod deštníky

 Ukázku hromadné skladby Babí léto pro ženy a seniorky budou moci obyvatelé Pardubic vidět ve čtvrtek 30. května v odpoledních hodinách přímo pod deštníky v Klášterní ulici. Právě ty jsou také součástí hromadné skladby coby sportovní náčiní ve dvojím barevném provedení, sytě žluté a malinově růžové. Sokolové chtějí i v Pardubicích demonstrovat hlavní motto celého sletu „slet spojuje“ – například sport a umění, ale také tradici s moderními prvky.

„Příběh skladby o dešti a letní bouřce dal obrys i cvičebnímu úboru, tunika s kapucí vychází z tvaru volné pláštěnky a legíny jsou přeneseným symbolem pro tanec v dešti. Pro ženy budou jistě výzvou stepově taneční vsuvky či vzájemné proplétání deštníků,“ prozrazuje Štěpánka Sadílková, spoluautorka hromadné skladby Babí léto. Deštníky na akci věnovala firma Ráj deštníků, která se stala partnerem programu EXTRA a všem uživatelům mobilní aplikace Sokol poskytne 15% slevu na nákup deštníků.

Sletový týden v Praze

 O XVII. všesokolský slet je mimořádný zájem. Na hromadné skladby ve Fortuna Aréně v pražském Edenu zbývá posledních 30 % vstupenek, které jsou pro zájemce k dispozici prostřednictvím portálu Ticketportal.

Sletový týden zahájí velkolepý průvod historickým centrem, divadelní představení na prknech Národního divadla pod režisérskou taktovkou Bohumila Gondíka a mše v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Ochutnávku toho nejlepšího ze sokolského výkonnostního sportu a ukázku tradičních a netradičních sportů přinese Sokol Gala v O2 areně. Součástí sletového týdne je také doprovodný kulturní program zahrnující divadelní a pěvecká vystoupení, výstavy nebo pódiová vystoupení v srdci Prahy, představující jak různorodý a bohatý Sokol je.