AktualityPardubicko

Den s Centrem Kosatec se vydařil

  

Ve středu 21. září se v 9 hodin po roce opět otevřely prostory sídla České abilympijské asociace široké veřejnosti, která tak dostala jedinečnou příležitost seznámit se prostřednictvím přitažlivého programu s aktivitami tohoto sociálního podniku.

Letošní „kosatčí“ den otevřených dveří se nesl v duchu spojování. Proto se na něm premiérově organizačně podílelo Ministerstvo pro místní rozvoj ČR (MMR) – akce se dostala do jeho programu „Putování po projektech aneb Kde fondy EU pomáhají“.

Návštěvníci začali přicházet hned po deváté. Byli to především žáci/klienti speciálních škol, zařízení pečujících o osoby se zdravotním postižením apod. se svými učiteli či sociálními pracovníky, ale i „obyčejní“ lidé, které třeba na chodníku u vstupu do areálu „oslovil“ pultík s půvabnou asistentkou. Dostavila se pochopitelně i řada pozvaných osobností, mezi jinými náměstek primátora Jan Mazuch, bývalá ředitelka Kosatce Ivana Dolečková, nynější starostka obvodu Pardubice I, starosta městského obvodu Pardubice VI (Svítkov) Petr Králíček si dokonce vyzkoušel chůzi s brýlemi simulujícími opilost a použití drog, ředitel místního úřadu práce Petr Klimpl, ředitel městské policie Rostislav Hűbl, senátorka Miluše Horská, poslankyně Jana Hanzlíková i zástupci některých sponzorů.

Největší zájem byl jednoznačně o venkovní „modrou“ a vnitřní „červenou“ razítkovou trasu. Na každé totiž bylo pět stanovišť s různými aktivitami/úkoly, po jejichž splnění dostal držitel kartičky razítko a drobnou odměnu. Při získání všech byl zařazen do odpoledního losování o zajímavé ceny MMR, vylosovaní soutěžící „červené“ stezky dostali od firmy CityZen jako cenu trička. Někdo si také za odborného výkladu prohlédl celou budovu, kde je mimo jiné keramická dílna, 3D tiskárna nebo tkalcovský stav. Kavárna Kosatec nabízející široký sortiment občerstvení byla neustále obsazena.

Předpovídané přeháňky se Pardubicím nakonec vyhnuly: „otevřený“ den byl slunečný, i když teplotně spíše nižší, každopádně se povedl. Zakončilo ho vystoupení kouzelnice Venduly Horákové s dlouhotrvajícím potleskem převážně dětského obecenstva.

(mk)