Kulturní akce

Dejte vejce malovaný…výstava kraslic a velikonočních pohlednic paní Miloslavy Gregorové

Hezký den z muzea! 

I když by to tak venku mohlo vypadat, Velikonoce zdaleka za rohem nejsou. My v muzeu jsme ale jako vždy napřed a velikonoční výstavu otevíráme již zítra. 

Nese jméno Dejte vejce malovaný…výstava kraslic a velikonočních pohlednic paní Miloslavy Gregorové

Miloslava Gregorová je rodačka z Nového Města na Moravě. Kraslice maluje intenzivně 20 let a chtěla by tuto tradici a tradiční vzory předat budoucí generaci. 

Zdobení vajec má určité zákonitosti, svůj význam mají použité motivy a ornamenty, barvy, barviva i techniky. Kromě toho na výstavě „Dejte vejce malovaný …“ poznáte staré tradiční způsoby dekorování vajec i pojetí nové, současné, rozmanité, kdy se fantazii meze nekladou. Prohlédnete si kraslice slepičí, husí, kachní, holubí i pštrosí! Výstava je doplněna dioramaty, například velikonočním stolem s klasickými dobrotami, ale také moderním velikonočním stromem ozdobeným kraslicemi. Samozřejmě se můžete těšit na hravé a tvořivé aktivity.

Přijďte se jarně naladit a hlavně inspirovat ke zdobení vajíček a vytváření kraslic, aby tento zvyk i nadále patřil mezi naše oblíbené tradice. Velikonoční vejce na výstavě Dejte vejce malovaný…  můžete obdivovat kdykoli v otevírací době poličského muzea od 5. března do 7. dubna 2024!

 TIP: Návštěvu můžete spojit i s interaktivní výstavou Vzhůru do středověku, která probíhá paralelně.