Aktuality

Co je CQB? (Close Quarters Battle)

CQB je boj v uzavřených prostorách, na který se specializují konkrétní speciální vojenské nebo policejních složky. Jde také o velmi oblíbený typ airsoftové střílečky, díky kterému se každý může na vlastní oči přesvědčit, jak takové souboje vypadají. Jejich průběh se liší od bojů ve volném terénu, proto CQB vyžaduje speciální taktiku, velmi dobrou týmovou spolupráci a také dokonalou komunikaci – i vzájemné porozumění beze slov.

Průběh airsoftového CQB

V CQB se průběh bojů odehrává v uzavřeném prostoru, kde často panují obtížné podmínky – je tma a viditelnost je výrazně omezena. Obvykle jsou zaměřeny na záchranu rukojmích zajatých teroristy, takže vyžadují zvláštní opatrnost. Vojáci, teroristé nebo policisté útočící na budovu kde se potýkají s četnými překážkami a věci neulehčuje ani neznalost terénu a neznalost polohy nepřátelských sil. Velmi důležitá a zodpovědná je role lídra, který vede celý tým a zároveň provádí průběžný průzkum a vyhodnocování situace. Ostatní hráči by se měli spolehnout na jeho úsudek.

Při operacích je nutné předpokládat, že se hned za rohem může skrývat rival, a to znamená nutnost prohledat každou místnost a kout. K prvotnímu posouzení zvenčí se vyplatí využít každý otvor a trhlinu ve zdi. Před hrou je také dobré zavést s týmem modus operandi a také další způsob komunikace, protože konverzace není vždy možná.

Komu se tato hra může líbit?

CQB přestřelky jsou intenzivní, ale mají nižší úroveň fyzické aktivity. Pokud nechceme nachodit mnoho kilometrů a běhat po lese, tak při CQB se tomu určitě vyhmene. Budeme omezeni uzavřeným prostorem, kde musíte být velmi opatrní. Je lepší nedělat hluk, ale potichu se připlížit k nepříteli. Velmi důležitá je strategie a dobrá komunikace – i ta neverbální, s ostatními týmovými hráči. Mimořádně důležitá je v tomto případě také vhodná týmová spolupráce a také dodržování stanovené taktiky.

Jaké vybavení je nutné na CQB?

V CQB hrách se používá stejné vybavení jako v jiných airsoftových střílečkách. Samozřejmě potřebujeme kuličky, brýle/ochranné brýle a zbraň například airsoft pistole, ale musíte si vybrat správný model. První věc, které musíme věnovat pozornost, je síla zbraně. V CQB je úsťová rychlost omezena na maximálně 350 FPS. Není povoleno hrát s vyšší úsťovou rychlostí. Další důležitou věcí je samotný typ zbraně. Hráči většinou volí menší, kratší a lehčí airsoftové zbraně, které poskytují lepší manévrovatelnost ve stísněných prostor, jako jsou samopaly nebo lehké karabiny. Navíc se vyplatí mít s sebou helmu, která nás ochrání před případným poraněním hlavy, hodí se i svitilna přidělaná na zbrani.