Zdraví

Bojíte se bakterií, mikroorganismů či mikroplastů v balených vodách nebo vám nechutná kohoutková voda? Filtry BWT přemění v reálném čase vodu z domácího kohoutku na čistou, navíc doplněnou o magnesium

P
 

ijete často kohoutkovou vodu a vadí vám její divná chuť, příliš mnoho chlóru či její zakalenost? Nebo si nejste jisti, zda neobsahuje nežádoucí látky, jako jsou těžké kovy či bakterie? Nebo vám vadí, že se taháte s kilogramy plastu při nákupu balených vod s nejistou kvalitou obsahu, a ještě tak nepřispíváte životnímu prostředí?

Řešením na všechny uvedené problémy může být využití kohoutkové pitné vody a její filtrace spojená se speciální úpravou. Příjemnou variantou je tzv. poddřezové řešení, kdy následně můžete mít chutnou a zdravou vodu přímo z vašeho kohoutku v kuchyni.  Řešení se skládá z pevné části a typu filtru, který si zákazník zvolí. Tyto filtry dokáží odstranit nežádoucí látky jako jsou těžké kovy (měď, olovo, nikl), vápník, vodní kámen, chlor a další hrubé i jemné nečistoty. Některé z filtrů jsou schopné odfiltrovat i mikroplasty či bakterie a viry.

Nedávna studie americké Columbia University například zjistila, že jeden litr balené vody obsahuje v průměru 240 tisíc malých kousků plastu. Asi 90 % těchto plastových fragmentů pak byly nanoplasty – částečky plastů menší než jeden mikrometr. Celkem bylo ve vzorcích 10 až 100krát více plastových částic, než odhalily dřívější studie, které se většinou zaměřovaly na větší mikroplasty.

„Technologie BWT nejen vodu vyčistí, ale navíc obohatí blahodárným hořčíkem, popř. i zinkem, má tedy kýžený mineralizační účinek. Stejně tak komplexně vylepší senzorické vlastnosti vody, odstraní zákal, zápach a přidají příjemnou chuť. Vedle filtrů umístěných pod kuchyňský dřez jsou také stále populárnější výdejníky vody, které vyrobí chlazenou či chlazenou perlivou vodu přímo u vás v kuchyni. Výdejníky vody mohou být stejně jako filtry umístěny do skříňky pod dřez nebo v designovém provedení přímo na kuchyňskou linku, popřípadě designové volně stojící výdejníky s podstavcem, které lze umístit prakticky kamkoliv v bytě či domě,“ upřesňuje Jaroslav Žák z BWT.

BWT AQA drink PURE @ HOME
Tento poddřezový filtr významně přispívá k ochraně životního prostředí a přináší zdravou a chutnou vody pro všechny členy domácnosti. Už není nutné nakupovat balenou vodu, stačí otevřít kohoutek a naplnit sklenici čerstvou mineralizovanou vodou. Díky tomuto setu lze z jakékoli vody vyrobit chutnou vodu vhodnou pro co nejpříjemnější pití. Lahodnou, obohacenou o hořčík a chráněnou před vodním kamenem. Koupíte na www.bwt-aqadrink.cz za 9407 Kč.

Řešení pod kuchyňskou linku se samostatným kohoutkem
Poddřezový výdejník na vodu AQA drink 20 U je určený k instalaci pod kuchyňskou desku pro ty, kteří mají málo místa v kuchyni a chtějí mít komplexní řešení. Vyrábí skvěle chutnající mineralizovanou vodu – nechlazenou, chlazenou nebo chlazenou perlivou, kterou si můžete natočit z druhého speciálního kohoutku. Zajímavým detailem je jeho otevřená kondenzační cívka umístěná v zadní části, která umožňuje větší a snadnější výměnu tepla, a tím i chlazení chladícího zařízení: malé rozměry, ale velký chladící výkon díky vynikající konstrukci. Výhodou je možnost postavit si jej přímo na linku. Prodává se v designové bílé, černé či stříbrné barvě. K dostání na www.bwt-aqadrink.cz za 44 688 Kč nebo si jej lze pronajmout za cenu od 2360 Kč za měsíc.

 

 

Samostatně stojící designový výdejník BWT AQA drink HOME 25

Filtrace pitné vody v plné palbě. Jedná se o nejnovější generaci výdejníku vody pro domácnosti a také pro kanceláře a pracoviště: je navržen tak, aby koncovému uživateli usnadnil život. AQA drink HOME 25 vydává tři různé druhy vody: chlazenou, chlazenou perlivou a nechlazenou. Jeho zvláštností je metakrylátový přední panel se zaoblenými rohy, který lze snadno vyjmout pouhým kliknutím. Vyrábí se v bílé či černé lesklé barvě a hodí se tak i do těch nejmodernějších interiérů. Objednáte na www.bwt-aqadrink.cz za 64116 Kč nebo si jej lze pronajmout za cenu od 2415 Kč za měsíc.

Balená voda je spotřebiteli vnímána jako čistá a bezpečná, ale četné studie odhalily přítomnost patogenních mikroorganismů a toxických chemikálií s potenciálními škodlivými účinky na lidské zdraví

Nejčastěji dochází ke kontaminaci balené vody nevhodnou manipulací nebo špatným skladováním. Kvalitní marketing a reklama napomohly růstu průmyslu balené vody po celém světě, dokonce i ve vyspělých průmyslových zemích vybavených moderními úpravnami běžné kohoutkové vody včetně České republiky. Lidé konzumují balenou vodu z různých důvodů. Například jim nechutná kohoutková voda či mají obavy z přítomnosti toxických chemikálií, patogenů a parazitů. Balená voda je spotřebiteli vnímána jako čistá a bezpečná, ale četné studie odhalily příležitostnou přítomnost patogenních mikroorganismů a toxických chemikálií s potenciálními škodlivými účinky na lidské zdraví.

„Nejčastěji dochází ke kontaminaci balené vody nevhodnou manipulací nebo špatným skladováním. Do vody se mohou vyluhovat škodlivé látky z plastových lahví nebo se ve vodě mohou namnožit bakterie, které se tam dostaly při stáčení. Bakterie jsou všudypřítomné a stáčírny vod nejsou sterilními farmaceutickými zařízeními, a tudíž může ke kontaminaci docházet. Takovéto kontaminace nemusí být žádným problémem, pokud se voda v lahvi skladuje vhodným způsobem. Jenže pokud se voda v plastové lahvi ohřeje v létě v horku na dálnici v návěsu kamionu či je pak nevhodně skladována za vysokých teplot, nebo je vystavena přímému slunečnímu záření na překladištích, kde může stát i několik týdnů či měsíců, tak počet těchto bakterií roste,“ říká Jaroslav Žák ze společnosti BWT.

Ve Velké Británii byla například provedena mikrobiologická analýza (na téma celkové počty kultivovatelných kultur, mikrobiální indikátory a Psseudomonas aeruginosa) 1082 lahví reprezentujících 17 značek. Bylo prokázáno, že méně bakterií je obsaženo v minerálních vodách nebo pramenitých vodách ve skleněných lahvích. Nejhůře dopadly pramenité vody v plastových lahvích.