Kulturní akcePardubicko

Blériot vzlétne v Pardubicích

A

viatické pouti neodmyslitelně patří jméno pardubického rodáka a prvního českého pilota Ing. Jana Kašpara. Také letos, na jubilejním třicátém ročníku, který se uskuteční o víkendu 28. a 29. května 2022 na pardubickém letišti, si tohoto aviatika připomeneme.

„S létáním Ing. Jana Kašpara je pevně spjato letadlo Blériot XI. S ním provedl svůj první úspěšný let 16. dubna 1910, který byl i prvním úspěšným letem pilota české národnosti nad územím Čech. Stroj, se kterým o rok později uskutečnil legendární přelet z Pardubic do Prahy, měl některé Kašparovy úpravy, ale z Blériotu pevně vycházel,“ poodhaluje historii Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti. „Aviatická pouť v samém začátku byla uspořádána jako připomenutí osmdesátého výročí slavného přeletu. Tehdy však Blériot k dispozici nebyl a my jsme rádi, že již několik let je v provozu replika tohoto průkopnického stroje, kterou vlastní Martin Kindernay. Její provoz je však hodně náročný, a proto se s ní diváci na leteckých dnech příliš nesetkávají. Letos bude jediná veřejná příležitost právě na Aviatické pouti. Jsme rádi, že se vše podařilo zajistit a Blériot XI se na jubilejním ročníku představí v plné kráse,“ uzavírá Jan Rudziskyj.

Pro návštěvníky bude pardubické letiště otevřeno ve dnech 28. a 29. května vždy od 8.00 hodin a vedle letových ukázek na ně čeká i bohatý pozemní program, který budou organizátoři postupně odhalovat.

Více informací o aktualitách z připravovaného programu lze získat na stránkách www.aviatickapout.cz