Aktuality

Bezpečné doskoky a pády se učí už 1,5leté děti

D

ěti rády poskakují, ale nejraději skáčou z výšky. Pocit letu je přece tak opojný! To však může být nebezpečné. Proto výuka správných a bezpečných doskoků patří k základním dovednostem, jimž se učí děti v pohybových kurzech v profesionálních tělocvičnách. A to už ve věku od 1,5 roku!  

 

„Nácvik dopadu je nutné zařadit hned od chvíle, kdy s dětmi trénujeme skoky z výšky,“ upozorňuje Kristýna Přibylová. „Musíme jednak dbát na správnou dopomoc a také na správně provedený doskok. V našich lekcích se těmto aktivitám věnujeme již u dětí od 1,5 roku – společně s rodiči se učí doskakovat na nohy do dřepu, a nikoli na natažené nohy nebo na zadeček. Nácvik skoků a dopadů usnadňuje vyměkčený povrch, který je v celé tělocvičně, a také vhodně uzpůsobené nářadí vyrobené dětem na míru, “ vysvětluje Kristýna Přibylová, která vede v Praze profesionální dětské tělocvičny Monkey´s Gym, jež jsou vybavené speciálním nářadím pro nejmenší, a kde s dětmi zábavnou formou cvičí zkušení instruktoři.

 

Cvičení v kolektivu dá dětem víc

Perfektně vybavená tělocvična plná zajímavého nářadí a barevných cvičebních prvků je pro děti příslibem zábavného pohybu. Důvodů, proč docházet na organizované lekce už s kojenci a batolaty, místo individuálního cvičení doma, je ale mnohem víc. Především zdejší lektoři jsou na cvičení s dětmi školení, mají potřebné znalosti o správném psychomotorickém vývoji a vědí, jaké cviky pro jednotlivá období připravit. Koncept POHYBOVÉ VŠESTRANNOSTI, na kterém je odborníky speciálně napsaná metodika zdejšího cvičení postavená, zahrnuje vše, co si děti musí v prvních letech svého života v oblasti sportu osvojit. A pro úspěch výuky je taková metodika úplným základem.

„Rodiče se v kurzech seznámí se správným prováděním každého cviku, což se třeba z příručky mnohdy vyčíst nedá. Důležitou roli hraje i zapojování dítěte do kolektivu. Při společném cvičení se už i nejmenší děti navzájem motivují, mají tendenci „opičit se“ po ostatních, pozorují své vrstevníky, a i díky tomu je cvičení víc baví. Samozřejmě je přínosem, pokud rodiče následně tyto organizované lekce ještě doplní o domácí cvičení, kdy s dětmi opakují cviky, které se naučily v kurzu, a přitom dbají na jejich správné provádění,“ upřesňuje Kristýna Přibylová.

 

Nejen skok, i pád se dá nacvičit

U starších dětí je pak vhodné trénovat nejen skoky z výšky, ale i správné padání. To je důležité hlavně u aktivit, k nimž občasné pády tak trochu patří. Sem patří především bruslení – na ledních bruslích a na in-linech, které jsou čím dál populárnější. „Kurzy in-line bruslení pořádáme už 8. rokem jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé, a vždy je o ně velký zájem. Máme vypracovanou podrobnou metodiku výuky, díky níž děti postupně získají na bruslích jistotu. Lekce začátečníků vždy zahrnují i nácvik mechanismu pádu, aby děti věděly, jak reagovat, když ztratí rovnováhu,“ dodává na závěr Kristýna Přibylová z profesionálních dětských tělocvičen Monkey´s Gym.

 

-BOX-

Monkey´s Gym jsou profesionální dětské tělocvičny určené dětem od 6 měsíců do 7 let. Koncept POHYBOVÉ VŠESTRANNOSTI, na kterém je odborníky speciálně napsaná metodika zdejšího cvičení postavená, zahrnuje vše, co si děti musí v prvních letech svého života v oblasti sportu osvojit. A pro úspěch výuky je taková metodika úplným základem. Děti nadchne zábavné barevné prostředí i hravá forma výuky, při níž odborně vzdělaní lektoři kladou důraz na respekt ke správnému psychomotorickému vývoji u dětí a jejich individuálním potřebám. K dispozici je gymnastické nářadí vyrobené speciálně pro děti, vyměkčený povrch i dostatečně velký cvičební prostor. Tělocvičny Monkeyˈs Gym najdete v Praze v obchodním centru Galerie Harfa, obchodním centru Šestka a v Baby Clubu Juklík ve Stodůlkách. Více na www.monkeysgym.cz

 

Zdroj textu a foto: www.monkeysgym.cz