Uncategorized

Bankovnictví se mění – ubývá poboček, mění se struktura zaměstnanců

Z 

měny v bankovnictví zrychlila kovidová krize, mění se komunikace bank s klienty, ubývá fyzických poboček a většina aktivit se přesunuje do on-line prostředí. Bankovní sektor bude i letos aktivní v náboru zaměstnanců a stále platí, že v bankovnictví jsou vysoké mzdy a široká škála benefitů.

Zaměstnání v bankovnictví platilo dlouhá léta za jisté, perspektivní a dobře placené. V současné době se situace mění – komunikace s klienty se přesunuje do on-line prostředí, kvůli měnícímu se chování klientů se ruší pobočky. Navíc tradiční velké bankovní domy se globálně slučují. To vše by nasvědčovalo tomu, že v tomto segmentu budou firmy zaměstnance spíše propouštět. Přitom bankovnictví a pojišťovnictví jsou považované za segmenty, které budou letos patřit mezi nejaktivnější v náboru zaměstnanců. Čím to je? Mění se totiž zaměstnanecká struktura – více lidí zajišťuje zákaznický servis, je zde také velká poptávka po IT pracovnících, a to jak pro tvorbu a správu on-line řešení, tak zajištění bezpečnosti.

Počet nabídek je stabilní, zájem ve většině profesí mírně roste

„Na našem pracovním portálu jsme zaznamenali v posledních letech nejvyšší počet nabízených míst v segmentu bankovnictví v roce 2019. Po skokovém snížení nabídky v roce 2020 se situace stabilizovala a letos bude podle dosavadních hodnot srovnatelná s loňskem. To odpovídá i prognózám analytiků, kteří předpokládají, že bankovnictví a pojišťovnictví budou patřit mezi obory s aktivním náborem,“ říká Michal Novák z Profesia.cz a dodává: „Nejvyšší počet reakcí na nabízené pozice jsme podobně jako v jiných oborech i v bankovnictví registrovali v roce 2020, kdy na jednu nabídku reagovalo v průměru 14 zájemců. Například u administrativních pozic přicházelo v průměru 15 reakcí, na místo finančního analytika dokonce 17. Letošní čísla ukazují, že u některých pozic zájem klesá, třeba u zmiňovaného finančního analytika, jinde naopak výrazně vzrostl – například na nabídku místa osobního bankéře letos reaguje téměř 4x více zájemců. Z pohledu regionů nejvíce reakcí dostáváme v Praze – v průměru 9, v Moravskoslezském kraji jsou to čtyři a v Jihomoravském tři.“

„V naší investiční společnosti aktuálně poptáváme nejen specialisty z oblasti bankovnictví a financí, ale i v oblasti IT. Důvodem je rozšiřování firmy a také plánované otevírání nových poboček. Uvědomujeme si situaci na trhu a jsme ochotni za kvalitní pracovníky dobře zaplatit. Stejně tak uvítáme talenty s potenciálním kariérního růstu,“ říká Jitka Jetlebová, HR ředitelka IC Group.

 Tempo růstu mezd zvolnilo, benefity zůstávají štědré

I když tempo růstu mezd v bankovním sektoru v posledních 3 letech zvolnilo, stále patří mezi 5 oborů s nejvyšší úrovní průměrné mzdy. Celková průměrná mzda včetně bonusů a odměn se v tomto segmentu letos zatím vyšplhala na 49 250 Kč, což je o 2 % více než v loňském roce. Výše mezd se pochopitelně velmi liší podle pozic. Pokud se podíváme na současnou úroveň průměrných mezd v nabídkách na Profesia.cz, administrativní pracovník může nastoupit za 31 080 Kč, finanční analytik za 42 000 Kč, specialista na hypotéční úvěry za 45 100 Kč.

Nabídka zaměstnaneckých benefitů je v bankovnictví již tradičně velmi široká. Více než 90 % zaměstnanců v tomto oboru dostává nějaký typ benefitu. Například sick days jako dostupný bonus uvádí 67 % pracovníků, obecný průměr je 24 %. Výrazně vyšší, a to o pětinu a více, je i nabídka bonusů jako penzijní připojištění, zaměstnanecké slevy, stravenky a dovolená navíc.