Aktuality

Oceňovaná kniha Jiřího Ševčíka v podání Bohdana Tůmy brzy jako seriál na Českém rozhlase

K 

ritiky i čtenáři oceňovaná kniha Jiřího Ševčíka Skoro všechno nej se bude od 3. července po devět letních nedělí vždy po osmnácté hodině vysílat na vlnách Českého rozhlasu Pardubice a po premiéře v éteru bude po omezenou dobu dostupná i na webu stanice, aby posluchačům žádný díl neutekl.

Tato audiodramatizace byla Supraphonem zařazena do TOP 10 nejzajímavějších novinek a rozhodně se tedy je na co těšit. Udělalo mi radost, že se ocitla v opravdu zajímavé společnosti – po boku soundtracku k filmu Karel či alb Hany Hegerové nebo Olympicu,“ řekl Jiří Ševčík, autor knihy, která se setkala s velkým úspěchem u čtenářů i kritiky, a proto se rozhodl i pro audioverzi.

A jelikož si její interpretaci na starosti nevzal nikdo menší než česká hlasová jednička Bohdan Tůma, výsledné, více než sedmihodinové dílko je spíše rozhlasovou hrou než pouhou audioknihou. „Obsahuje hrané scénky nebo zpívané části, což byla výzva. Alespoň pro mne. Říkal jsem si, když se nám to podaří, bude to velmi posluchačsky zajímavé. Vtipné, pravdivé a každý si z toho něco odnese, každý se tam v lecčem najde,“ uvedl Bohdan Tůma. O natáčení dílka ostatně vznikl i minidokument mladého filmaře Adama Urbance, ke shlédnutí zde 

Ševčík se do této audioknihy navíc rozhodl včlenit i množství překvapivých hudebních čísel, jež přesně dokreslují kolorit doby a nálady té které kapitoly. Posluchač se tak dočká i nápaditých jazz aranží na skladby skupin Led Zeppelin, Guns N‘ Roses, Pink Floyd, Opus, Queen a mnoha dalších, vytvořených speciálně pro tento projekt.

Jde o zpověď otevřenou, navýsost osobní a strhující – pouť kluka ze Smiřic od dechovky přes šoubyznys a swing až po Muže z Manhattanu, písně, v níž s jeho kapelou PIRATE SWING Band nezpívá nikdo menší než Freddie Mercury.

Originální reflexe 90. let, jakou byste jinde hledali jen stěží. A je v ní opravdu skoro všechno nej. Nej totiž může být nejlepší i nejhorší. Je to úsměvné ohlédnutí nejen za dosavadní dráhou kapely, ale především za tím, co jsem měl potěšení zažít. Nikdy mě nenapadlo, že si podám ruku s veličinami jako Elton John, George Michael, David Bowie nebo Queen. Při psaní knihy jsem zjistil, že když jsme v 90. letech začali dělat rádio Panag, později rádio Life, byl to nějaký větší plán shůry, který se odehrál bez mojí účasti. Až zpětně si říkám, že to dávalo smysl, akorát mi to tehdy nedocházelo,přiznal píšící zpěvák sinatrovského ražení.

„Myslím si, že leckdo od knížky očekává, že to bude triumfální popis nějaké cesty. Popis cesty to je, ale je všechno, jen ne triumfální. Jsem toho názoru, že když se člověk nepřizná k tomu, co podělal, tak mu nikdo nebude věřit ani ten zbytek. Cílem knihy je, aby lidi pobavila a vtáhla natolik, aby na chvíli zapomněli, co je trápí. A to si myslím, že je cíl kultury obecně,“ podotkl Jiří Ševčík.

Rodák ze Smiřic otevřeně, s humorem a odzbrojující sebeironií vypráví o dechovce, o osobnostech, které potkal, o konzervatoři či Pardubickém dětském sboru i o tom, jak se dostal k tomu, že mu Elton John téměř rozdrtil pravici, proč byl v jedné místnosti s Mickem Jaggerem pouze v trenýrkách, jak se spolupracovalo s Queen, nebo jak několik hodin preludoval na klavír v jednom hotelu a podplatil místního pianistu jenom proto, aby mohl na vlastní oči vidět Davida Bowieho.

„Už tak je to celkem jízda, ovšem Bohdan Tůma tomu dal další, neuvěřitelné grády. Jeho vtělení do mé kůže vypravěče je pozoruhodné a velmi zábavné, navíc každá postava děje díky němu promlouvá svým vlastním hlasem. Počet Bohdanových rejstříků je neuvěřitelný, troufám si tedy tvrdit, že tohle je, spíš než cokoli, jakási sedmihodinová rozhlasová hra,“ glosoval se smíchem a zadostiučiněním nevšední dílo Jiří Ševčík, frontman kapely PIRATE SWING Band, který už opět chystá své oblíbené galavečery.

Pro letošek se swingoví Piráti spojí s fenoménem – vokálním seskupením 4TET. Jeho umělecky plnohodnotný, precizní a přitom osobitý projev se snoubí s již pověstnou profesionalitou Jiřího Korna.

Úžasné vokální výkony, nepřehlédnutelný design kostýmů, překvapivě originální pojetí aranžmá Jiřího Škorpíka i temperamentní herecké a „taneční“ výkony všech aktérů na jevišti. To vše rozhodně nenechá nikoho chladným, stejně jako nenapodobitelná atmosféra tradičně vyprodaných show swingových Pirátů, které se letos uskuteční 6. prosince v Městském divadle v Jablonci nad Nisou, 12. prosince v Kongresovém centru Aldis v Hradci Králové a 19. prosince v pardubickém Domě hudby. Předprodej vstupenek na PIRATE SWING Band Gala 2022 již běží v síti Ticketportal a v Informačních centrech – https://www.ticketportal.cz/event/PIRATE-SWING-Band-Gala-2022.

 

Fotky: fotky ze studia s Bohdanem Tůmou (Tomáš Karlík) a obal audioknihy.