Kulturní akcePardubicko

Avízo: Kavárna Universitas o Vánocích jinak

Poslední letošní díl akce Kavárna Universitas, kterou organizují studenti Univerzity Pardubice, navodí atmosféru a přitáhne pozornost všech milovníků vánočních tradic. Jejím hostem totiž bude Helena Dyndová z Fakulty filozofické. Na Vánoce se podívá z trochu jiné perspektivy.

O Vánocích jinak. To je název prosincové Kavárny Universitas, která se příští úterý zamyslí nad tím, jestli jsou to opravdu svátky míru a pohody, nebo stresu a komerce nebo proč do příprav na Vánoce lidé investují peníze, čas a emoce. Hosté „kavárny“ zjistí, jak Vánoce pracují s napětím, a proč se tváří, že tu byly odjakživa. Na svátky moderní západní společnosti, které nás zanedlouho čekají, se zájemci podívají pohledem religionistky.

Mgr. Helena Dyndová, Ph.D. působí na Katedře filosofie a religionistiky Fakulty filozofické Univerzity Pardubice. Do jejího odborného zaměření patří současná západní spiritualita, komplementární a alternativní medicína či současný šamanismus. V právě končícím semestru vedla kurz o Vánocích. V něm se studenty řešila, jak se potýkáme s konzumerismem dnešní doby, vyrovnáváme s ideálem rodiny, který Vánoce staví do svého středu, a také s rituální výměnou darů, které pod anonymizovanou rouškou „od Ježíška“ nesou silná poselství o nuancích sociálních vztahů.

Kavárna Universitas – O Vánocích jinak

KDY: úterý 20. prosince 2022, 17.00

KDE: Divadlo Exil, tř. Míru 60 Pardubice