Pardubicko

Avízo: Galerie Univerzity Pardubice představí fotografie Michaela Borka

Z 

rada obrazů, to je název nejnovější výstavy, se kterou Univerzita Pardubice příští týden otevírá svoji galerii. V novém akademickém roce program galerie GU: odstartuje fotograf Michal Borek. Autor, který žije trvale v USA, bude komentovat svá díla na vernisáži ve středu 20. září. Fotografie si zájemci budou mít šanci prohlédnout až do 13. listopadu.

Výstava je inspirovaná jedním z děl surrealistického malíře Reného Magritta. Širokou škálu povědomých a notoricky známých či slavných motivů na fotografiích narušují drobnosti, jako jsou kapky vody, linie dveří či oken. „Představivost diváka je podněcována ktvorbě nových souvislostí, významů a obsahů. Vidím, že to, co vidím není to, co si myslím že vidím. Jsme zprvu zrazeni, abychom si uvědomili zradou napáchané možnosti nového čtení, nečekaných konotací a posunu vnímání toho, co vidíme. O tom je fotografická série Zrada obrazů Michaela Borka,“ říká prof. Tomáš Lahoda, kurátor galerie a pedagog Fakulty restaurování Univerzity Pardubice.

Michael Borek (65) absolvoval Vysokou školu ekonomickou a poté nastoupil do podniku zahraničního obchodu Music Export. Když byl tlačen do funkcionářství v SSM, dal výpověď a začal pracovat jako noční vrátný a domovník. Pod vlivem vysílání BBC se začal učit anglicky. V roce 1987 složil státní tlumočnické zkoušky a nastoupil k Pražské informační službě jako průvodce a tlumočník. V listopadu 1989 překládal redaktorům časopisu Time a o tři roky později se jako překladatel jedné z bank dostal služebně do USA. Po čtyřech letech se osamostatnil a zůstal ve Washingtonu jako překladatel a tlumočník. V roce 1997 se stal tlumočníkem Ministerstva zahraničí USA. Pro americkou vládu i soukromé subjekty pracuje dodnes. Je ale také uznávaným fotografem a na svém kontě má více než desítku samostatných výstav u nás i v zahraničí.

KDY: 20. 9. – 13. 11. 2023     vernisáž 20. 9. 17.30 h

KDE: Galerie GU: Univerzity Pardubice, Aula Arnošta z Pardubic, Studentská 519 Pardubice

Výstava je prodejní. Vstup do Galerie GU: je zdarma.

Informace o galerii a plánovaných výstavách můžete najít také na webu Galerie umění Univerzity Pardubice | Univerzita Pardubice (upce.cz)