Uncategorized

ARBES Technologies spouští fintech aplikaci poskytující úvěry kompletně on-line

 

A

RBES Technologies, dodavatel informačních systémů pro bankovnictví a finanční trhy, dokončil návrh a vývoj nového fintechového produktu pro kompletní vedení a správu peněžních úvěrů. Univerzální systém ARBES Lending umožňuje bankovním i nebankovním institucím okamžité zprostředkování finančních prostředků klientům, a to třeba i na dálku.

Loňský rok v segmentu hypotečních úvěrů dosáhl rekordní hodnoty. Bankovní domy, podle statistiky Hypoindex.cz, Čechům půjčily 250 miliard korun, což je meziročně o osm procent více. Tím byl dokonce překonán rekord z roku 2016 i 2017. K vysokému zájmu o hypotéky přispěly především velmi nízké úrokové sazby. Také trh s osobními peněžními půjčkami zaznamenal růst. Společným jmenovatelem je pandemie, která má také významný vliv na to, jak si lidé půjčky sjednávají.

 

„Aktuálním digitálním trendem v oblasti úvěrů je automatizace a ideálně umět poskytnout finanční prostředky kompletně on-line, tedy přes internet. Navíc je vyvíjen velký tlak na optimalizaci nákladů na pobočkové sítě i s ohledem na aktuální koronavirovou situaci, kdy je preferovaný kontakt prostřednictvím internetu,“ komentuje vývoj Ondřej Bojíř, senior manager core banking systémů společnosti ARBES Technologies. Samozřejmě i nadále bude stále existovat početná skupina spotřebitelů, kteří budou požadovat osobní kontakt, ale s cílem, umět vše zvládnout co nejvíce on-line stylem, tedy získat nabídku prostřednictvím e-mailu a v případě hypoték zařídit odhad a další věci elektronicky. Prostě neřešit administrativu s tím spojenou a fyzicky stále někoho navštěvovat.

 

Poradci získávají bleskové prověření a zpracování půjček

Proto ARBES Technologies spustil univerzální systém ARBES Lending sloužící ke kompletní správě úvěrů a pomáhající s jejich onboardingem i následnou správou. Tento komplexní produkt je určen finančním institucím, jako jsou poskytovatelé mikropůjček, nebankovní poskytovatelé spotřebních úvěrů a bankovní instituce. Základ tvoří prověřené technologie v podobě ARBES Core Lending a Core Integration, které v sobě obsahují vše potřebné, a navíc více než 100 předpřipravených API pro napojení do nejpoužívanějších systémů třetích stran, jako jsou například registry. „Pokud některý podnik s poskytováním úvěrů teprve začíná, nebo v rámci modernizace přemýšlí o upgrade, máme pro něj připravenou variantu v podobě dodávky kompletního řešení podle požadavků,“ vysvětluje Ondřej Bojíř.

 

Díky integraci do partnerských systémů Schufa a Camunda zvládá ARBES Lending standardně operace v oblasti rozhodovacích procesů – modelování úvěrů včetně poplatků, výpočet RPNS, výpočet splátkových kalendářů, definici obchodních pravidel pro určení úrokové sazby, procesoring, scoring, zjištění bonity žadatele, refixaci a refinancování či možnost zadat individuální cenovou výjimku. Fintech novinka se postará také o kompletní řízení byznysových procesů spojených s poskytnutím a správou úvěru – od předání vstupních dat po čerpání úvěru, monitoring podmínek, aktivace vymáhacího procesu, automatické generování potvrzení o úrocích, informace o úvěru a klientovi také notifikace, reporty, automatizované zasílání e-mailových notifikací nebo správu procesů BPMN2.0. ARBES Lending využívá napojení na veřejné registry (platnost dokladů, ISIR, katastr nemovitostí) i na placené registry BRKI/NRKI, SOLUS, REPI atd. V oblasti oceňování nabízí automatizované napojení na službu CenovéMapy.org, LUXPI a nabízí modul pro externí odhadce.

 

Síla se ukrývá v kompetenci a produktu

ARBES Technologies má mnohaleté zkušenosti v oblasti poskytování systémů pro řešení úvěrů. V posledních letech se soustředí nejen na podporu v core systému včetně API, ale také hypoték. Unikátnost ARBES Lending spočívá jak v jeho kompetenci, tak samotném produktu. „Už v počátečním stádiu úvah ohledně poskytování služeb spojených s úvěry nabízíme nejvyšší úroveň pomoci. Náš systém je navíc natolik flexibilní a otevřený, že ho lze integrovat do stávajících systémů klienta. V rámci implementace aktivně hledáme další procesy k částečné nebo plné automatizaci a robotizaci organizace, do které se nasazuje,“ prozrazuje Ondřej Bojíř.

 

Cílem je optimalizování nákladů a ideálně provozovat řešení od jednoho stabilního poskytovatele, který má kompetenci a umí nabídnout jak služby, tak má zkušenosti s integrací a implementací aplikací s tím souvisejících – procesy, dokumenty, onboarding, AML, KYC, registry apod. V opačném případě, tedy zapojením více dodavatelů, mohou provozovateli vzniknout vícenáklady na integraci a případná rizika s ohledem na kvalitu a harmonogram dodávky.

 


O společnosti ARBES Technologies

Společnost ARBES Technologies byla založena v roce 1991. V průběhu své mnohaleté působnosti získala zkušenosti v oblasti tvorby, vývoje a podpory softwarových řešení. Portfolio informačních systémů skupiny ARBES Technologies zahrnuje komplexní řešení pro retailové a privátní bankovnictví, správu investičního portfolia, obchodování s cennými papíry, správu a distribuci otevřených podílových fondů, finanční leasing a řešení pro enterprise content management a business proces management. Od roku 2011 se ARBES také věnuje rozvoji řešení pro správu obsahu a podporu obchodních procesů na platformách Alfresco a Documentum. Od roku 2014 dodává kompletní řešení pro leasingové společnosti, integruje biometrické podpisy a sleduje nové technologické trendy, které zakomponovává do svých řešení. V roce 2018 akvírovala společnost Finamis, významného poskytovatele IT řešení pro finanční instituce v segmentu investičního bankovnictví a leasingu.

 

Více informací na www.arbes.com a www.linkedin.com/company/arbestechnologies.