L
etos na podzim zahájil Pardubický kraj už třetí evropský projekt pro ochranu dětí a ohrožených rodin. První se jmenoval Inovativní přístupy k podpoře ohrožených rodin s dětmi a pilotně se ho účastnily tři městské a jeden krajský orgán sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD). Pardubický kraj za něj získal ocenění Úřednický čin roku. Další projekt byl určen pro vedoucí pracovníky těchto orgánů a nyní se nově zahájeného navazujícího projektu účastní 13 z celkem 15 OSPOD v našem kraji. Tyto aktivity mají nastartovat změny přístupu k ohroženým rodinám.
„Naším cílem je postupně měnit roli OSPOD a přístup pracovníků k rodinám. Je to běh na delší trať, ale myslíme si, že se to vyplatí, máme dobré příklady z dalších zemí, kde k tomu takto přistupují. Chceme, aby rodina byla plnohodnotným členem týmu, který se orientuje ne na problém, ale na jeho řešení. Partnerským způsobem vedení ze strany OSPOD může rodina získat rychleji potřebné kompetence, OSPOD může ukončit dohled a přenechat přímou podporu rodiny sociální službě. Provázení týmů OSPOD se zaměřuje na rozvoj jejich komunikačních dovedností tak, aby pracovníci uměli mluvit s rodiči, uměli je motivovat, pracovat s jejich silnými stránkami a nastavit cíle, které rodiče zvládnou. OSPOD musí umět vést rodiče k uvědomění, že jejich náročná situace je při vhodné podpoře řešitelná,“ vysvětluje smysl projektu náměstek hejtmana Pardubického kraje pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola.
Partnery projektu s názvem Spolu k podpoře rodin s dětmi v Pardubickém kraji jsou AKADEMIE Libchavy s.r.o. a Univerzita Pardubice a potrvá do března 2027. Jeho náklady jsou 12,5 milionů korun, z toho 95 % zaplatí Evropský sociální fond.
Výhodou nového projektu je, že manažeři mají zkušenosti už z pilotních fází a vědí, co funguje a co je potřeba posílit. „Je pro nás důležité, aby pracovníci OSPOD na obcích sami viděli ve změnách smysl. Po celou dobu projektu budou mít podporu ve formě vzdělávání a individuální i týmovou podporu od průvodců změnou a expertů na problematiku SPOD. Tým podporovatelů jsme doplnili o personálního specialistu, který vedoucím OSPODů pomůže třeba s tím, jak vybírat nové pracovníky do týmu, jak hodnotit práci a poskytovat zpětnou vazbu pracovníkům, jak vést motivační a hodnotící rozhovory, nebo jak nastavovat rozvojový plán týmu,“ uvádí manažerka projektu Kateřina Netolická.
V posledních letech se také díky nastartovaným změnám částečně mění role krajského orgánu sociálně-právní ochrany dětí: „V minulých letech jsme se snažily nastavovat postupy při řešení situace ohrožených dětí spíše z pohledu kraje a dále na základě podnětů zjištěných v rámci kontrol na obcích s rozšířenou působností. Od realizace prvního projektu dochází k zintenzivnění metodické podpory jednotlivých OSPOD v kraji. Tvorba metodických doporučení probíhá ve spolupráci zástupců OSPOD tak, aby nastavení postupů bylo možné zrealizovat na základě specifik terénní práce pracovníků OSPOD. S pracovníky OSPOD probíhají také častější konzultační a metodická setkání pro jednotlivé oblasti SPOD“, říká jeho vedoucí Petra Bílá.
Pardubický kraj si ověřil podobné typy měkkých projektů při transformaci dětských domovů a pobytových sociálních služeb pro zdravotně postižené. „Věříme, že nám pomůžou příklady dobré praxe od nás i ze zahraničí. Jedním z nich je třeba oživlá mapa aktérů, kde se setkává OSPOD s dalšími lidmi z nejbližšího okolí dítěte a rodiny, ale i využívání nástroje případových konferencí. Kromě vzdělávání a provázení změnou s našimi i zahraničními mentory čeká účastníky i sdílení zkušeností a intenzivní spolupráce mezi sebou. Vyhodnocení bude mít na starosti Univerzita Pardubice,“ dodává Pavel Šotola.
Zdroj + Foto: pardubickykraj.cz