Z
a více než deset let existence se podařilo vybudovat unikátní Fitko bez hranic, které jinde po republice nemá obdoby. Jenže nyní se Integrační sportovní klub pro lidi s hendikepem, který sídlí v basketbalové hale na pardubické Dukle, musí kvůli výstavbě nového areálu Dukla sportovní vystěhovat. Velmi intenzivně teď hledá svůj nový dočasný azyl.
„Koncem letošního roku bude náš klub přibližně na dva roky uzavřen. Abychom zachovali tuto jedinečnou službu, chceme zajistit nové odpovídající prostory. Jsme si vědomi, že je bude potřeba přizpůsobit sportovcům s hendikepem,“ uvedl jeden ze zakladatelů unikátního fitness centra Tomáš Potůček, který je sám upoután na invalidní vozík.
Posilovna, která bude opravdu pro všechny
„Projekt bezbariérového fitka jsme vymysleli proto, že jsme chtěli vybudovat posilovnu, která bude opravdu pro všechny. Občas se stávalo, že v jiných fitness centrech se lidé se zdravotním hendikepem cítili trochu nepatřičně. Proto jsme vyvinuli na míru i některé posilovací stroje. Ty využívají jak lidé s postižením, tak i ti bez hendikepu,“ poznamenal Tomáš Potůček.
Integrační Fitness Club je ojedinělý i v tom, že neklade na jeho návštěvníky striktní pravidla v docházce. „Pro nás je důležitá svoboda. Abychom do fitka mohli chodit ve chvíli, kdy my chceme, na jak dlouho a v jaké intenzitě,“ zdůraznil jeden ze zakladatelů klubu, který navštěvují lidé například po úrazu páteře, po cévní mozkové příhodě, ale i s mentálním postižením, roztroušenou sklerózou, po amputacích či se zrakovým a sluchovým postižením nebo také senioři a lidé s nadváhou.
Zdravotní i sociální benefity
Cvičení v klubu přináší řadu benefitů. Kromě zlepšení fyzické kondice rovněž posiluje sebevědomí a psychickou pohodu. Zásadní vliv má i na rehabilitace či prevenci zdravotních komplikací. „Důležité je rovněž aktivní trávení volného času, sociální kontakty a nová přátelství, která se tu tvoří,“ vyjmenoval Tomáš Potůček.
Jedinečné fitko navíc lidi s hendikepem také zaměstnává. „Například za barem,“ podotkl zakladatel Integračního Fitness Clubu. Ten v současné době intenzivně hledá nové prostory, kam by se celý klub mohl dočasně přemístit. „Nebo alespoň stroje pro hendikepované sportovce, aby měli kde cvičit,“ dodal Tomáš Potůček.
Tipy na nové vhodné prostory uvítají
„Pokud by někdo měl tip na vhodný prostor, určitě ho moc rádi uvítáme. A budeme vděční i za podporu. Každá koruna je dobrá a zvyšuje šanci, že přežijeme těžké časy, kdy budeme muset být v dočasném azylu. Po dokončení výstavby areálu Dukla sportovní máme od Magistrátu města Pardubic i basketbalového klubu příslib, že bychom se do zrekonstruovaných prostor mohli vrátit,“ nastínil jeden ze zakladatelů unikátního fitka, které získalo finanční podporu na letošní premiérové Burze filantropie.
„Cílem Burzy filantropie je propojovat neziskové organizace s podnikatelským, firemním a veřejným sektorem,“ sdělila Jana Machová, ředitelka Koalice nevládek Pardubicka (KONEP), která tento unikátní projekt pořádá společně s Pardubickým krajem.
Přispívá k lepší kvalitě života lidí s hendikepem
„Jsme moc rádi, že se na Burze filantropie dostalo Integračnímu Fitness Clubu finanční podpory. Nabízí unikátní službu, která přispívá k lepší kvalitě života lidí s hendikepem,“ řekl radní Pardubického kraje pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola.
„Klub funguje naprosto skvěle. Chodí tam i moje dcera, která má zdravotní hendikep, a je nadšená,“ řekla předsedkyně komise pro zdravotní a sociální věci při Radě města Pardubic Ivana Dolečková.
Zdroj: Pardubickykraj.cz