Aktuality

Akné jako úhlavní nepřítel nejen v pubertě

Akné neboli (lidově) uhry určitě znáte, i když jste zrovna nevystudovali medicínu. Aby ne, jedná se o světově nejrozšířenější kožní onemocnění, se kterým se na vlastní kůži seznámí téměř každý člověk. Vyznačuje se ucpanými póry a tvorbou komedonů, pupínků a cyst. Ačkoliv se nejčastěji vyskytuje u dospívajících vlivem hormonálních změn, běžně postihuje i dospělé a děti.

Co se děje pod povrchem kůže?

Hlavní příčinou vzniku akné je nadměrná produkce kožního mazu a hromadění odumřelých kožních buněk. Ucpané póry pak představují ideální prostředí pro bakterie (většinou Cutibacterium acnes), které vyvolávají zánět a typické projevy nemoci.

Různé podoby akné

Akné se neprojevuje vždy stejně. Někteří lidé se potýkají s drobnými černými tečkami, zatímco jiné trápí bolestivé cysty. Mezi nejčastější projevy patří následující typy akné.

  • Černé tečky nazývané také otevřené komedony vznikají v důsledku nahromadění mazu a odumřelých kožních buněk v pórech. Vlivem oxidace se póry zbarví do černa. 
  • Bílé tečky neboli uzavřené komedony taktéž způsobují ucpané póry, avšak v tomto případě je pór uzavřen a uvnitř se hromadí maz a bakterie Cutibacterium acnes. 
  • Papuly jsou malé, červené pupínky, které jsou bolestivé na dotek. Jedná se o zanícené komedony. 
  • Pustuly se od papul liší hnisavou čepičkou na povrchu. Jsou to bolestivé zanícené léze. 
  • Noduly jsou hluboké, bolestivé léze akné, které se tvoří pod kůží. Na rozdíl od cyst nejsou obvykle naplněny hnisem. 
  • Cysty jsou největší a nejzávažnější formou akné. Jsou to hluboké, hnisavé léze, které mohou způsobovat značné jizvy. 

Jak se akné definitivně zbavit?

Léčba akné může být snadná i komplikovaná, v praxi závisí na závažnosti onemocnění. Mírné akné lze obvykle zvládnout volně prodejnými léky či kvalitní kosmetikou – například produkty z řady Sébium od Biodermy. Fungovat mohou také krémy a gely s obsahem benzoylu peroxidu nebo kyseliny salicylové.

U středně závažného a závažného akné je již nezbytné navštívit lékaře, který může předepsat silnější léky (obvykle antibiotika, retinoidy nebo hormonální léčbu). V případě těžkého akné může být nutná i tzv. isotretinoinová kúra, která je však poměrně náročná a vyžaduje pečlivé sledování lékařem.

Prevence jako základ zdravé pleti

Tvorbě pupínků sice není možné stoprocentně předejít, ale i tak se nabízí celá řada efektivních opatření, které je vhodné podniknout k prevenci a zmírnění projevů.

Především si pravidelně si myjte obličej šetrným čisticím prostředkem. Zároveň se vyhněte nešetrným peelingům, které mohou podráždit pokožku.

Pupínky rozhodně nevymačkávejte, protože tím můžete způsobit šíření infekce a vznik jizev.

A nezapomeňte, že na celkovou vitalitu pleti má významný vliv i strava, pitný režim a schopnost zvládat stres.