Aktuality

5 nejlepších cyklistických závodů v ČR

Č

 

eši kola a cyklistiku milují. S příchodem jara potom stále přibývá nadšenců, kteří pomalu začínají plnit silnice, cyklotrasy a různé cyklistické stezky. Pokud vám nestačí pouhé rekreační vyjížďky a těšíte se na sledování závodů a soutěží, přinášíme vám tipy na 5 nejlepších profesionálních závodů v Česku, které by vám letos neměly uniknout.

 

1/ SAZKA Tour (Czech Tour)

 

Největší a tradičně nejkvalitněji obsazený cyklistický závod na českých silnicích letos změnil svůj název, a proto třináctý ročník etapového podniku první kategorie UCI namísto dosud známého pojmenování Czech Tour ponese od letošního roku název SAZKA Tour. Pojede se ve čtyřech krajích v termínu 5. – 8. srpna 2021 a organizátoři letos opět slibují výjimečný sportovní zážitek, ale i velice zajímavý doprovodný program.

 

Pro rok 2021 připravili hned několik prémiových bonusů. Tím nejzásadnějším je vedle nového titulárního partnera – společnosti Sazka, také nové vedení závodu. „Sazka se už 65 let profiluje jako hlavní partner českého sportu. Jsme rádi, že můžeme ke generálnímu partnerství Českého olympijského týmu připojit i sponzoring největšího cyklistického závodu na českých silnicích. Pevně věřím, že společně s organizátory posuneme tento renomovaný závod zase o krok dál,“ dodal k partnerství Robert Kolář, člen dozorčí rady Sazky. Letošní trasa SAZKA Tour bude 731 km dlouhá, startovat na ní bude pouze 20 týmů, celkem 140 nejlepších startujících.

 

2/ ČT Author Cup

 

ČT Author Cup se za dobu svého trvání stal největší, nejznámější a nejpopulárnější akcí na horských kolech v Česku a jeho dosah značně přesáhl hranice Libereckého kraje. Letos se koná již 25. ročník, který se uskuteční v termínu 8. – 10. října 2021, a můžete si vybrat mezi krátší trasou 42,7 kilometrů a delší trasou 66,7 kilometrů. Závod je určený především pro širokou veřejnost, účastní se ho však i špičkový MTB závodníci a další osobnosti z jiných sportovních odvětví.

 

Součástí akce bude i letos bohatý doprovodný program, kde je hlavním cílem poučit cyklisty každého věku o bezpečnosti jízdy v silničním provozu, o jejich vlastní zranitelnosti a všech možnostech, jak se na silnicích chránit. Vše si budete moci vyzkoušet na vlastní kůži například na dopravním hřišti, při ukázkách první pomoci nebo zkoušce brýlí simulujících opilost a atestovaného alkoholtesteru.

3/ Závod míru U23 N´Cup Grand Prix Jeseníky 2021

Přípravy na letošní Závod míru jsou v plném proudu a organizační výbor bez ohledu na momentální situaci pokračuje v přípravách druhé největší akce v silniční cyklistice v České republice. Závod míru U23 bude letos zahájen ve čtvrtek odpoledne 3. června atraktivním prologem v centru Jeseníku na 3,5 km se startem i cílem na Masarykově náměstí. Následující den bude na programu klasikářská etapa z Jeseníku do Rýmařova a ta doznala několik změn. Tou důležitou je nová vrchařská prémie na Přemyslovském sedle a dvoukilometrový kopec v Maršíkově před nájezdem na nejdelší jedenáctikilometrové stoupání na Skřítek.

 

V sobotu 5. června čeká na mladé jezdce pravá cyklistická dřina a nově se bude odehrávat etapa na trase Bruntál – Dlouhé stráně. Na závěr v neděli 6. června přichází pořadatelé s novinkou. Start i cíl je sice v Jeseníku, ale v centru města na Masarykově náměstí. Generálním partnerem celé akce bude i v letošním roce společnost SAZKA.

 

4/ Author král Šumavy 2021

 

Velmi složité rozhodnutí má za sebou pořadatelský tým klatovského závodu, kdy dva roky po sobě musí opustit tradiční termín a přesunout Krále Šumavy na konec léta. Pořadatelé se rozhodli z důvodů protiepidemických opatření přesunout konání závodu na poslední srpnový víkend, tedy termín po mistrovství ČR v XCE a 3 týdny před mistrovstvím ČR v XCM. „Těšíme se, že i letos dorazí na start do Klatov nejen široké masy amatérských závodníků a závodnic, ale i česká maratónská špička mezi muži i ženami.

 

Připraveny budou osvědčené trasy a pořadatelsky vždy skvěle připravená sportovní akce. Se všemi se rádi uvidíme 28.8. 2021 na startu 28. ročníku AUTHOR Král Šumavy MTB, memoriál Františka Šraita,“ říkají pořadatelé Radomil Otrusina, Vítězslav Šklebený, Martin Šůs a Ondřej Kašpar.

.

5/ Prima Cup (Nova Cup) 2021

 

Letošní další změnu v názvu významného závodu můžete pozorovat u seriálu Nova Cup, který se letos změnil na Prima Cup. Stejně jako v předchozích letech i nyní pokračuje tradice maratonu horských kol (MTB) s mezinárodní účastí. Do seriálu Prima Cup je zahrnuto několik závodů na území České republiky a jeden exhibiční závod v historickém centru Hradce Králové tzv. Gočárovy schody. Délka tras je stanovená od 60 kilometrů a více.

 

Novodobé maratonské tratě zahrnují i kratší trasy, které jsou určeny převážně pro širokou veřejnost a mládežnické kategorie. Cílem projektu Prima Cup je přilákat sportovce všech věkových kategorií k tomuto atraktivnímu sportu. Konkrétní kalendáře závodů jsou pravidelně aktualizovány na oficiálních stránkách.