PardubickoTuristika

3 tipy na jarní výlet v okolí Pardubic

Unsplash.com

 

Kunětická hora nebo kladrubský hřebčín – tato místa jsou v hledáčku všech rodinných výletníků v okolí. Pokud se ale chcete vyhnout davům, do hodiny od Pardubic najdete neokoukaná místa, kde si v prvních jarních dnech užijete pohodovou procházku s celou rodinou.

Přemýšlíte, kam vzít celou rodinu na výlet? Užijte si jaro na čerstvém vzduchu a inspirujte se našimi tipy na procházky, které zvládnete i s nejmenšími členy rodiny. Navíc jsou to zdarma přístupná místa, takže víkendové výlety váš bankovní účet ani nezaznamená.

Stezka Raškovickými lomy

Chcete s dětmi strávit aktivní odpoledne, dozvědět se něco nového a pokochat se krásami přírody? Stezka Raškovickými lomy vás seznámí s historií těžby křemence, která tam trvala 200 let, provede vás kolem zatopených lomů a na konci vás odmění dechberoucím výhledem z rozhledny Barborka. Celá trasa je navíc perfektně sjízdná i s kočárkem. Do malé vesničky Horní Raškovice lze dojet vlakem z nedalekého Heřmanova Městce. Pokud vyrazíte autem, hned vedle stezky je malé parkoviště pro návštěvníky.

Procházka Pardubickým Polabím

Pardubickým Polabím vede krásná turistická stezka vinoucí se pohádkovou krajinou mezi obcemi Bezděkov, Veselí a Valy. Cesta je poměrně udržovaná a je tak vhodná jak pro procházku s kočárkem, tak i pro vyjížďku na kole s dětmi. Břehy podél potoka jsou významným hnízdištěm ptáků a s trochou štěstí tak můžete narazit třeba na pestrobarevného ledňáčka, rákosníka nebo pěnici.

Celodenní výlet na kole

Pokud rádi podnikáte rodinné výlety na kole, vydejte se na okružní jízdu Bohdanečskem. Trasa sice měří 40 kilometrů, terén je ale převážně rovinatý a nenáročný. Jako výchozí bod jsou ideální Lázně Bohdaneč, kde můžete výlet zahájit dobrou kávou a procházkou po půvabném městečku protkaném architektonickými skvosty od Josefa Gočára. Cyklistická trasa pak vede kolem bohdanečských rybníků Buňkov a Černý Nadýmač. Cesta je lemována nedotčenou krajinou a několika historickými památkami, jako je například rodný dům bratranců Veverkových – vynálezců pluhu s radlicí.

Chcete-li si výlet s dětmi zpestřit, stáhněte si do mobilu aplikace na rozpoznávání přírody kolem vás. Můžete společně dokumentovat a určovat ptáky, brouky i rostliny, které cestou potkáte. Pro dobrodružnější povahy je pak ideálním zpestřením turistiky také hra geocaching, během níž skupina podle GPS souřadnic hledá a umisťuje ukryté poklady neboli cache. Při plánování výletu s malými dětmi vždy vybírejte délku trasy úměrně k jejich věku. Nezapomeňte také na zásobu svačinek, vzhledem k současným opatřením totiž mohou být kiosky podél turistických tras zavřené.