ánoce – ten nejočekávanější čas v roce, zejména u dětí. Jak to ale udělat, aby se jednalo skutečně o svátky klidu, pohody a společného rodinného času, než o nekonečné uklízení, vaření a stresování se? Štěpánka Štrougalová, majitelka Baby Clubu Juklík a maminka 4 dětí, se s vámi podělí o své vyzkoušené tipy, jak zažít ty nejvánočnější Vánoce s dětmi.
1. Dopis pro Ježíška
Děti Ježíškovi mohou psát, kreslit, vyrábět přání, ale taky ho třeba namlouvat. Důležité ovšem je dělat to včas. A hlavně spolu. Udělejte si proto čas i pohodovou atmosféru. Třeba i s kakaem pro děti a svařeným vínem pro vás. Společné tvoření vás bude bavit a hlavně: doplňujícími otázkami se dozvíte podrobnosti. Určitě se k dopisu vraťte! Klidně opakovaně. Je zapotřebí se utvrdit v pravdivosti přání. Děti umí být pěkně přelétavé. Až po opakovaném doplnění připravte dopis za okno.
2. Den jako dárek pro vás
“Zauvažujte o netradičním dárku pro sebe. A udělejte z tohoto tradici. Poproste maminku, tchyni, kamarádku…, ať pohlídá vaše dítě před svátky jeden celý den. Je to praktičtější než více hlídání po hodince. Zvládnete tak v klidu zabalit dárky a připravit vše potřebné, co se s dětmi těžko zařizuje. A před Vánocemi najděte čas i na rozmazlování sama sebe. Zajděte si na masáž, kosmetiku, udělejte si čas na posezení s kamarádkou. Předvánoční čas má být svátkem i pro vás. A nezapomeňte, že pokud budete v pohodě vy jako maminka, bude v pohodě celá rodina,” radí Štěpánka Štrougalová, majitelka Baby Clubu Juklík a maminka 4 dětí.
3. Pečení k Vánocům patří
Domácnost provoněná vanilkou je pro předvánoční čas charakteristická. A nedá se ničím nahradit. Opravdu ale potřebujete mít patnáct druhů nádherného cukroví? Není lepší si užít čas a legraci s dětmi? Při společném patlání lineckých koláčků a vykrajováním a zdobením perníčků? Na společně strávený čas budete spíš vzpomínat než na talíř nazdobený cukrovím.
4. Zapojte děti do příprav
“A zapojte je opravdově. Nenechávejte jim jen tu vedlejší práci. Nebojte se jim svěřit zodpovědný úkol. Vyzdobit okna vánoční tématikou, nazdobit talíře s curkovím, vyrobit jmenovky na stůl, připravit štědrovečerní tabuli, smažit kapry a řízky… Určitě to nebude bez chybičky, ale neopravujte je. Bude to velmi kreativní a bude to vaše. A jak najít trošku klidu a času? Zadejte dětem úkol. Například že musí od příjezdové cesty, od vchodu do paneláku… udělat pro Ježíška směrovky. Aby k vám opravdu našel cestu. Nebo ať udělají jmenovky na štědrovečerní stůl,” doporučuje Štěpánka Štrougalová.
5. Být spolu je víc než naklizený byt
Malé děti nestojí o naklizenou a načančanou domácnost. Ani to neocení. Mnohem víc ocení vaši intenzivní přítomnost. Zkontrolujte ve městě vánoční strom, skočte do parku, na brusle, na běžky, doneste zvířátkům jídlo do krmítka, vytáhněte ze skříní společenské hry a sfoukněte z nich prach. Hrajte si, bavte se, buďte spolu a užívejte si společné chvilky lechtání, vaření, dovádění, hraní, poslouchání pohádek i koled… Děti nadchnou i speciální krabice ve sklepě, na půdě nebo vzadu ve skříni, které se vytahují pouze jednou za rok. Samozřejmě, že v nich jsou vánoční ozdoby. Ale můžete mít i malé talířky s vánoční tématikou, utěrky, hrnečky… A co třeba vánoční povlečení, deky či polštářky?
6. Drobný dárek na Štědré ráno a snídaně do postele
“Dejte dětem drobný dárek hned na Štědré ráno pod polštářek. Budou mít krásné probuzení a budou vědět, že ten den “D” opravdu začal. A co byste řekli na Štědrý den na snídani do postele? I to se může stát pěknou tradicí (pokud tedy netrváte na tom, že chcete vidět zlaté prasátko). A snídejte v posteli dlouho a vyprávějte si, co se na ten krásný Štědrý den všechno chystá,” dělí se o oblíbený rituál Štěpánka Štrougalová s tím, že doporučuje nechat ještě jeden dárek na druhý den ráno. A to takový, se kterým si děti dokáží hrát delší dobu. Puzzle, skládačky, hrady na stavění… A co vy rodiče? Můžete si aspoň trošku déle pospat.
7. Procházka pro klidný Štědrý den
Na Štědrý den je toho opravdu hodně k doladění. Přesto všechno si zkuste naplánovat procházku. Do lesa, do města na čokoládu a svařené víno… Uvidíte, že pokud vyrazíte na chvilku ven, bude to jenom ku prospěchu dobré nálady.
8. Výjimečná atmosféra
Svíčky, světýlka, vůně, hudba, dobroty na mlsání i pití. Na nic nezapomeňte. A svíčky dejte pro klid do vyšších skleniček. Budete mít jistotu, že se nic nestane a i tak plápolající knot vytvoří krásnou atmosféru. A nezapomeňte, že ke Štědrovečernímu stolu se nechodí v teplákách! Ta chvilka, kdy všichni na chvilku utečou k sobě do pokoje je tak magická. Obléknout se do slavnostního, navonět se, nalíčit a třeba i malé princezně namalovat rty… Užívejte si každé možnosti „jinakosti“ slavnostního dne.
9. Brzký Ježíšek a focení s mírou
“Pokud nejste vázaní na ostatní členy širší rodiny, řiďte vše podle dětí. Pro ty je celý den čekání až do pozdních večerních hodin opravdu dlouhý. Pokud vaši domácnost navštíví Ježíšek už kolem čtvrté hodiny odpolední, uvidíte, jak vše proběhne podle vašich představ. A hlavně v klidu. Bude spoustu času na rozbalování dárků, na hraní si s nimi. Pokud jste příznivci štědrovečerní pohádky, i tu stihnete. Sedněte si a jen si tak si užívejte skotačení, nadšení a výskot dětí. Ta čistá dětská radost se vám dostane do vzpomínek. Jedna fotka pro připomenutí všeho stačí. Za kamerou si prožitky a vzpomínky nenasbíráte. A pokud děti půjdou dřív spát, užijete si kousek krásného vánočního času bez dětí i vy s partnerem,” přidává další tip pro krásný Štědrý den Štěpánka Štrougalová.
10. Návštěvy plánujte s rozmyslem
Určitě se domluvte, jakou máte představu o prožití setkání. Zda to bude procházka, posezení doma… A určitě rozvrhněte „úkoly“: Kdo bude dělat svařené víno, kdo zajistí občerstvení… Domluvou pomůžete všem stranám. Hostitel si nebude myslet, že je vše na něm a návštěva bude ráda, že také mohla přispět k hezkému společnému poklidnému setkání.
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
Štěpánka Štrougalová je maminka 4 dětí a majitelka plaveckého centra Juklík, které je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání a konzultantem při tvorbě jeho hygienických norem. Provozuje několik vlastních bazénů, které jsou proslulé špičkovou kvalitou vody, vybavením i perfektním zázemím pro pobyt rodin s malými dětmi. V kurzech, které vedou zkušení trenéři, se děti naučí nejen dobře plavat, ale i se chovat bezpečně u vody. Centrum Juklík je zaměřené na nejmenší děti od 2 měsíců do 15 let, ale nabízí i aqua-aerobic pro dospělé a zábavné i vzdělávací aktivity pro rodiny. Velký zájem je i o nevedené volné hodiny a dětské narozeninové oslavy. Více na www.juklik.cz